Komisárka varuje EÚ pred domácim terorizmom

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová v stredu vyzvala krajiny EÚ na boj s rastúcim extrémizmom. Samostatnou témou sú tzv. zahraniční bojovníci.

V sýrskom konflikte sa podľa odhadov Európskej komisie angažuje 1 200 občanov EÚ. Sú školení a trénovaní v prostredí skupín blízkych teroristickým aktivitám. Po návrate do Európy môžu predstavovať vážne bezpečnostné riziko.

EK súčasne vydala správu, v ktorej identifikuje 10 oblastí, kde majú členské štáty rezervy. Odporúčania sú výsledkom dvojročnej práce siete na zvyšovanie povedomia o radikalizácii (RAN). Sieť združuje 700 odborníkov a expertov z praxe z celej Európy.

Novým nástrojom na predchádzanie nárastu radikalizmu a extrémizmu má byť aj „European knowledge hub“ – centrum na zdieľanie myšlienok a výskumu v tejto oblasti. Na nasledujúce tri roky mu EK poskytne rozpočet 20 miliónov eur.

Štáty EÚ by mali, taktiež na odporúčanie Komisie, upraviť národné programy a pripraviť pre prípad návratu bojovníkov i vlastné „exit stratégie“. Tie zatiaľ vo väčšine krajín Európy chýbajú.

Domáci terorizmus je spolu s pravicovým a ľavicovým extrémizmom jedným z troch trendov radikalizácie v Európe.

Krajiny EÚ sú momentálne obzvlášť znepokojené rastúcim počtom mladých občanov EÚ, ktorí nastúpili do buniek inšpirovaných al-Kájdou a mieria do zahraničia.

Riaditeľ Medzinárodného centra pre boj proti terorizmu Peter Koope vraví, že tento problém je „mimoriadne naliehavý vo Veľkej Británii“. Podľa Koopea  sa vďaka veľkej mediálnej pozornosti stal Sýrsky konflikt „veľkým lákadlom pre mládež“. 

Podľa štúdie Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie je číslo bojovníkov, ktoré udáva Európska komisia veľmi konzervatívne. V Sýrii by tak malo momentálne bojovať 1 900 Európanov.

Diskusia o zahraničných bojovníkoch prebieha v mnohých európskych krajinách. Radikálni moslimovia na ceste do Sýrie ovládli titulky vo Veľkej Británii, v Belgicku, Holandsku alebo Dánsku.

Francúzsky prezident Hollande v utorok uviedol, že do Sýrie odišlo bojovať 700 Francúzov a túto skutočnosť nazval „znepokojujúcou“.

Podľa komisárky Malmströmovej si problém zaslúži preventívne riešenie: „Nebudeme schopní uspieť, ak nebudeme úspešne čeliť šíreniu extrémistickej propagandy.“

Dôležitosť témy pre úniu dokumentuje priame rokovanie európskych spravodajských služieb o bezpečnostnej spolupráci so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom, o ktorom tento týždeň informoval Wall Street Journal. Štáty EÚ pritom zo Sýrie stiahli svojich veľvyslancov a zatvorili ambasády už na začiatku roku 2012.