Komisia dnes predloží návrhy na nové sankcie voči Rusku

Európska únia na pretrvávajúci konflikt na východnej Ukrajine reagovala rozširovaním menoslovu ľudí a spoločností, ktoré mali situáciu vyvolať. Rozhodnutie o plošných ekonomických sankciách voči Ruskej federácii zabrzdili niektoré členské štáty z obáv o odvetné opatrenia.

„Komisia je pripravená zhostiť sa svojej úlohy koordinátora medzi členskými štátmi, pretože dostala príslušný mandát počas marcového summitu EÚ,“ vyhlásila včera hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkildová Hansenová.

Návrh textu, ktorý predstaví možné scenáre ďalšieho vývoja vzťahu EÚ-Rusko a zhodnotí ich dopady, predloží dnes EK Výboru stálych zástupcov pri EÚ (COREPER).

„Vydanie usmernení pre ďalšiu činnosť bude už záležať od členských štátov,“ dodala hovorkyňa.

Komisia v dokumente predloží návrhy na cielené opatrenia v oblasti prístupu na kapitálové trhy, obranného priemyslu, tovarov dvojakého využitia a citlivých technológií, najmä v sektore energetiky.

Niektorým médiám sa podarilo do chystaného textu nahliadnuť. Spravodajský server EUobserver uvádza, že opatrenia únie voči Rusku budú rozdelené do troch kategórií podľa ich intenzity.

Najmiernejšia verzia sankcií zakazuje dovoz luxusného tovaru, ale aj obchodovanie so zbraňami. Európska investičná banka by Moskve prestala požičiavať.

Najprísnejší variant znamená obmedzenia na kapitálovom trhu, únia by z Ruska prestala dovážať ropu a zemný plyn. Tento nepravdepodobný scenár vytvorí v ruskom rozpočte (420 miliárd dolárov) dieru 300 miliárd, uviedol EUobserver s odvolaním sa na výpočet Komisie.

Denník the Financial Times si všíma, že aj najľahší stupeň európskych sankcií presahuje americké, ktoré sa nateraz zamerali iba na 2 ruské banky, Gazprombank a VEB. Pripomína, že akékoľvek rozhodnutie európskej dvadsaťosmičky musí byť jednohlasné.

Mnohé členské štáty mali k ekonomickým sankciám voči Rusku výhrady. Ich postoj by mohlo zmeniť minulotýždňové zostrelenie dopravného lietadla, za ktoré vinia proruských separatistov.

Slovensko na zavedenie ďalších sankcií tlačiť nebude, ale chce podporiť spoločné rozhodnutie.

„Sme  pripravení byť súčasťou európskych rozhodnutí ísť ďalej v sankciách, ale povedal som aj dnes, že všetci musia niesť svoj podiel negatívneho dopadu takýchto sankcií,“ zhodnotil v utorok po zasadaní Rady EÚ minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

EurActiv.sk/TASR