Komisia navrhla prerozdeliť 40 000 azylantov

Zdroj: UNHCR

Členské krajiny si prerozdelia 40 000 žiadateľov o azyl zo záchytných centier v Grécku a Taliansku. Uvádza sa to v návrhu opatrení na riešenie krízy v Stredomorí, ktoré dnes predstavila Európska komisia.

Najväčšie počty by mali putovať do Nemecka, Francúzska a Španielska, na Slovensko by malo doraziť 785 migrantov. Krajina by s tým z logistického hľadiska nemala mať problém, pretože podľa Aleny Chudžíkovej z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) v rokoch 2003-2004 Slovensko prijalo až 10-12 tisíc možných azylantov.

Komisia zdôraznila, že pôjde o oprávnených žiadateľov o azyl, ktorým budú odobrané odtlačky prstov. „Každý kto potrebuje útočisko by ho mal nájsť v Európe. Ale tí, ktorí nemajú oprávnení nárok, by mali byť rýchlo identifikovaní a vrátení do svojich domovských krajín,“ vysvetlil prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans.

Na základe údajov z Eurostatu sa dá predpokladať, že pôjde prevažne o utečencov zo Sýrie a africkej Eritrei, ktorí majú vo všeobecnosti „najvyššiu mieru uznávania azylov.“ V Sýrii od roku 2011 zúri občianska vojna, ktorá má doteraz na svedomí približne 310 000 obetí a asi 4 miliónov utečencov.

Eritreu podľa odhadov Human Rights Watch mesačne opustí približne 4000 občanov. „Počas nútenej celoživotnej brannej povinnosti sú muži aj ženy často mučení, fyzicky a sexuálne zneužívaní. Eritrejci prichytení pri úteku sú okamžite zastrelení, tí, ktorí sa vrátia sú považovaní za dezertérov a často zmiznú bez stopy,“ vysvetlil pre EurActiv.sk zdroj blízky Agentúre OSN pre utečencov (UNHCR).

Prerozdeľovací kľúč zohľadňuje populáciu krajiny, HDP, mieru nezamestnanosti a doterajšie úsilie krajiny v oblasti prijímania azylantov.

Belgický štátny tajomník pre azylovú a migračnú politiku Theo Francken tvrdí, že mechanizmus dostatočne nezohľadňuje doterajšie úsilie, ktoré niektoré členské štáty vyvinuli v oblasti prijímania žiadateľov o azyl. Belgicko za uplynulé roky podľa Franckena vyvinulo v tomto smere oveľa viac úsilia, ako je európsky priemer. 

Dánsko, ktoré má špeciálnu výnimku sa na schéme podieľať nebude. Írsko a Veľká Británia sa môžu rozhodnúť, či azylantov príjmu alebo nie. Na základe vyjadrení premiéra Davida Camerona sa však dá usúdiť, že Spojené kráľovstvo migrantov odmietne.

EÚ ďalej plánuje poskytnúť 20 000 miest pre utečencov identifikovaných UNHCR. V prípade Slovenska by to mohlo byť dodatočných 319 utečencov. Pre krajiny, ktoré sa rozhodnú participovať v presídľovacom programe EÚ poskytne približne 50 miliónov eur na obdobie dvoch rokov.

O návrhu Komisie budú členské štáty rokovať už na najbližšom zasadnutí. Či európski lídri migračný plán schvália je však otázne. Krajiny ako Španielsko, Francúzsko, Poľsko ale aj Pobaltské štáty už vyjadrili svoj nesúhlas.

Jedna dedina 

"Je to veľmi riskantný podnik," uviedol na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Za veľké riziko označil hrozbu prílevu ľudí, ktorí neprichádzajú do Európy za prácou a lepším životom, ale pre to, aby šírili terorizmus.

Kvóta pre Slovensko predstavuje podľa neho jednu strednú dedinu migrantov, ktorí majú úplne iné kultúrne návyky a náboženstvo.

Fico si vyžiadal priestor na preštudovanie aktuálneho návrhu EK s tým, že k nemu vláda potom zaujme jasné stanovisko. "Nebudeme sa vyhýbať zodpovednosti, európskej solidarite, ani nebudeme na barikádach kričať. Budeme oponovať a hľadať najvhodnejšie riešenie pre všetkých zainteresovaných," avizoval.

Frešo hovorí o "radikálnych islamistoch s rodinami"

Kvóty odmietla cez svojho predsedu Pavla Freša aj opozičná SDKÚ-DS. Ten tvrdí, že ak sa krajina rozhodne prijať utečenca, tak jedine na základe slobodného rozhodnutia.

"V opačnom prípade nejde o uplatnenie si slobody a zodpovednosti, ale o diktát zo strany Bruselu voči členskej krajine a samotnému utečencovi," uviedol. Určovanie kvót je podľa Freša proti samotným princípom EÚ.

"Krajiny únie jednoducho nemajú žiadnu povinnosť prijímať radikálnych islamistov s ich rodinami, s ich pohľadom na spôsob uplatňovania spravodlivosti a zločinnou ideológiou," povedal Frešo.

EurActiv/TASR