Komisia: Obnova na Haiti potrvá desaťročia

foto: Chlapec drží nádobu s vodou v štvrti Cite Soleil v Port-au-Prince 27. januára 2010, zdroj: TASR

Vládnuce štruktúry Haiti sa „pomaly stavajú opäť na nohy“, ale potrvá ešte mnoho rokov- dokonca desaťročí- kým sa krajine podarí sa v potrebnej miere transformovať, uviedla eurokomisárka. Tá s redaktorom EurActivu hovorila presne rok po tom, čo tento karibský ostrovný štát zasiahlo rozsiahle zemetrasenie. Krajina si pritom už predtým prešla desaťročiami politickej neistoty a násilia a stala sa obeťou viacerých ničivých hurikánov. „Na to, aby sa Haiti postavila opäť na nohy, je veľmi dôležité mať funkčnú vládu a inštitúcie, ktoré vedia poskytovať ľuďom služby. Trvá však dlho to vybudovať a vieme, že keď krajinu zasiahlo zemetrasenie, bola poznačená desiatkami rokov slabej vlády a inštitucionálneho systému,“ uviedla Georgieva a dodala: „Ak máme dostatok času na to, aby sme pracovali na vystavaní miestneho systému spravovania a centrálnych inštitúcií od úplnych základov a ostaneme na Haiti dlhý čas, budú výsledky,“ uviedla eurokomisárka. Dodala, že napriek frustrácii z politických lídrov krajiny si stále väčšina tamojších obyvateľov želá nezávislý štát, ktorý sa pohne smerom vpred k žiarivejšej budúcnosti.

Haiti, ktoré je najchudobnejším štátom západnej pologule, minulý rok 12. januára postihlo zemetrasenie o sile 7 stupňov Richterovej stupnice. Vzhľadom na to, že sa epicentrum nachádzalo veľmi blízko hlavného mesta Port- au- Prince, si celá udalosť vyžiadala vysoký počet obetí- podľa odhadol zahynulo viac ako 250 tisíc ľudí a milión ľudí ostalo bez domova. Zároveň bola zničená základná pozemská infraštruktúra, letiská, prístavy a komunikačné služby.

Situácia mala veľkú medzinárodnú odozvu. Už v apríli 2010 preto medzinárodní donori- z ktorých najväčším je Európska únia- prisľúbili tomuto karibskému štátu čiastku 7,3 miliardy eur na obnovu. Rekonštrukcie však doposiaľ prebiehajú len veľmi pomaly. Jedným z dôvodov je aj korupcia medzi tamojšími hlavnými predstaviteľmi a zároveň napätá politická situácia po kontroverzných novembrových prezidentských voľbách. Tie vyvolali vlnu nepokojov po tom, čo sa favorizovaný kandidát nedostal do druhého kola a naopak doň postúpili kandidáti preferovaní vtedajším vládnucim prezidentom.

Navyše, Haiti zasiahol na začiatku novembra aj hurikán Tomas a na ostrove sa vyskytli prípady cholery, ktoré si doposiaľ vyžiadali viac ako 3600 ľudských životov.

Eurokomisárka obhajuje pomoc EÚ

Napriek kritike, že tempo výstavby je príliš pomalé a pomoc EÚ nemá až taký veľký význam- aj vďaka nedostatku koordinácie pri humanitárnych a rekonštrukčných prácach- eurokomisárka tvrdí, že príspevok Únie mal dôležitý význam. „Z Európskej únie sme poskytli vo forme humanitárnej asistencie približne 320 miliónov eur. Tieto prostriedky ovplyvnili život takmer štyroch miliónov Haiťanov. Poskytli prístrešok pre 1,1 milióna ľudí a jedlo každý deň po celý rok,“ obhajuje Georgieva. Dodáva: „Keď chceme odstrániť chudobu, musíme sa na to pozrieť ako to naozaj je: ide o veľmi dlhodobý projekt. Krajiny, ktoré boli v boji proti chudobe úspešné, napríklad Čína, vytvorili niekoľko desaťročný časový horizont na transformáciu regiónov a domnievam sa, že v prípade Haiti je toto ten časový plán, ktorý musíme mať na pamäti- dekády, nie roky.“