Komisia zváži za ignorovanie utečeneckých kvót právne kroky

Frans Timmermans, zdroj: EurActiv.com

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans včera otvorene kritizoval krajiny za to, že v rámci záväznej tzv. relokačnej schémy si z Grécka a Talianska doteraz prerozdelili len približne 12 tisíc utečencov.

Právne záväzná dohoda pritom znela, že si ich do septembra tohto roku prerozdelia až 160 000.

Slovensku podľa distribučného kľúča pripadlo približne 2200 ľudí. Zatiaľ premiestnilo 9 ľudí z Grécka, pričom tvrdí, že aj tu išlo podľa dobrovoľnej schémy dohodnutej ešte skôr.

Timmermans podľa vlastných slov stále dúfa, že „vzájomný tlak“ medzi členskými krajinami presvedčí tie, ktoré utečencov neberú vôbec alebo veľmi málo. Zároveň je ale podľa Timmermansa „vysoko nefér“ nechať preťažené Grécko a Taliansko, aby sami presviedčali východoeurópske krajiny, ktoré majú problém s utečencami z moslimských krajín.

Zváži možnosti, ak to bude potrebné

Ak nenastane žiadny pokrok dokým bude Komisia predstavovať ďalšiu správu o plnení tohto záväzku, zváži aj právne kroky.

„To bude správny moment zvážiť aj iné možnosti ak budú potrebné“, povedal Timmermans na tlačovej konferencii.

„Komisia môže spustiť tzv. konanie pri porušení (infringement procedure) európskych pravidiel a určite to zvážime,“ dodal.

To by teoreticky mohlo znamenať, že sa celá vec dostane pred Súdny dvor EÚ a môže vyústiť v pomerne vysoké finančné pokuty.

Slovenská žaloba

Zároveň na Súdnom dvore EÚ ležia žaloby Slovenska a Maďarska, ktoré tvrdia, že to isté rozhodnutie je v rozpore s pravidlami únie.

Súčasťou Slovenskom navrhovanej „efektívnej solidarity“ bola aj možnosť, že krajiny nemusia reálne prijímať utečencov, ale podieľať sa na spoločnom úsilí inak – výkonmi, personálom alebo aj finančne.

Štáty ako Nemecko tvrdia, že žiadna krajina by sa nemala zbaviť povinnosti prijať aspoň minimálny počet utečencov.