Komisiu znepokojila prestrelka na gruzínskej hranici

foto: Dievča drží fotografiu obete teroristického útoku z 11. septembra 2001 na spomienkovom ceremoniáli pri príležitosti ôsmeho výročia tejto tragédie 11. septembra 2009, zdroj: TASR

Cieľom operácie gruzínskych ozbrojených síl bolo oslobodiť rukojemníkov, ktorých väznili neznámi militanti. Počas akcie sa tiež zranilo ďalších päť vojakov.

Gruzínske ministerstvo vnútra nechce zverejniť národnosť strelcov. Podľa všetkého však prišli z Dagestanu, autonómneho regiónu Ruskej federácie, kde operujú islamistickí povstalci.  

Ak by sa potvrdilo, že národnosť útočníkov bola ruská, mohlo by to poznačiť vzťahy medzi Moskvou a prozápadnou vládou v Tbilisi. Ich vzájomné vzťahy sú chladné najmä od 5-dňovej vojny v auguste 2008 o región Južného Osetska.

„Ďalší pokus o vyvolanie novej vlny napätia a nestability v Gruzínsku zo strany nášho severného suseda, bude zastavený už v počiatkoch,“ vyhlásil gruzínsky prezident Mikheil Saakashvili v televíznom vysielaní.

Prezident dodal, že podľa údajov tajných služieb bola väčšina militantov zastrelená.

Michael Mann, hovorca šéfky európskej dipomacie Catherine Ashtonovej, povedal, že EÚ je veľmi znepokojená a ľutuje, že incident sa nezaobišiel bez straty ľudských životov. Dodal, že mandát pozorovateľskej misie EÚ nepokrýva túto oblasť, takže Únia nemohla vyslať na miesto incidentu svojich pozorovateľov.

„V súčasnej dobe sa snažíme spolu s (gruzínskymi) úradmi zistiť, čo presne sa stalo,“ povedal Mann.

Na otázku, či incident súvisí s blížiacimi sa voľbami v Gruzínsku, Mann odmietol špekulácie.

Gruzínci vyslali ozbrojené sily na sever krajiny na pomoc miestnej polícii oslobodiť rukojemníkov. O aký počet rukojemníkov sa jednalo, nie je známe.

Podľa námestnika ministra vnútra Nodara Kharshiladzea, militanti prepustili ešte pred prestelkou rukojemníkov, ale po výzve, aby sa vzdali, začali strielať. „V tomto bode ešte neviem, kto títo ľudia sú a prečo vstúpili na gruzínske teritórium,“ povedal.

Región Dagestan sa stal v posledných rokoch neslávne známy viacerými násilnými udalosťami. V utorok sa tam odohral ženský samovražedný útok, ktorý usmrtil siedmych ľudí, vrátane moslimského duchovného.