Konflikt na Ukrajine sa prelial cez ruské hranice

Námestník ruského ministerstva zahraničia Grigorij Karasin (zdroj: TASR)

„Je to kvalitatívna eskalácia nebezpečenstva pre našich občanov, dokonca na našom území,“ povedal v sobotu o úmrtí ruského občana námestník moskovského ministerstva zahraničia Grigorij Karasin. Dodal, že si Rusko vyhradzuje všetky práva na ochranu svojho územia a obyvateľov.

Pri víkendových intenzívnych bojoch na východe Ukrajiny zasiahol mínometný granát aj jeden dom v ruskom meste Doneck, kde usmrtil muža a poranil jeho ženu.

Ruské orgány požadujú vyvodenie zodpovednosti, zatiaľ čo ukrajinská strana akúkoľvek zodpovednosť odmieta. „Máme mnoho príkladov, kedy teroristi ostreľujú ruské územie a potom z toho obviňujú ukrajinské sily,“ uviedol hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti Andrij Lysenko.

Podľa ukrajinských predstaviteľov by to mohol byť spôsob, akým sa separatisti snažia do konfliktu výraznejšie zapojiť Ruskú federáciu.

Ukrajinský konflikt sa opäť výraznejšie rozhorel v piatok po tom, čo armáda prišla o 23 vojenských mechanikov. Kyjevské vedenie zintenzívnilo letecké operácie a počet obetí cez víkend dosiahol 500 ľudí.

Hovorca armády Vladyslav Selezňov vyhlásil, že: „Vojenské letectvo zničilo dve mínometné batérie, dva tanky, tri obrnené transportéry a veľké množstvo automobilovej techniky a munície.“ Zástupcovia separatistov stovky strát na životoch dementovali.

Diplomatické úsilie

Ukrajinský prezident Petro Porošenko odmietol cestovať na nedeľné finále majstrovstiev sveta vo futbale, kde sa mohol stretnúť so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Namiesto toho v telefonickom rozhovore s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom upozornil na nelegálne prekračovanie východnej hranice a na dodávky vojenského materiálu z Ruska.

Pripomenul tiež, že Ukrajina zatiaľ bezúspešne žiada prepustenie svojich rukojemníkov. Stalo sa tak iba niekoľko dní po tom, ako Európska únia rozšírila svoj zoznam sankcií o ďalšie mená.

Ešte v piatok zmierňoval napätie medzi EÚ a Ruskom eurokomisár pre obchod Karel De Gucht, ktorý Rusom ponúkol, že bude počúvať ich výhrady k fungovaniu zmluvy o voľnom obchode medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Jej odklad, tak ako to navrhovala Moskva, nepripustil.

V tlaku na Rusko podporil Porošenka aj americký viceprezident Joe Biden, ktorý zopakoval, že USA sú pripravené zaviesť prísnejšie sankcie.

V Riu de Janeiro sa napokon s Putinom stretla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Počas krátkeho rozhovoru ho kancelárka vyzvala, aby využil svoj vplyv na separatistov a prispel tak k mierovému riešeniu.