Kontroverzný izraelský zákon skomplikuje dvojštátne riešenie, upozorňuje Brusel

Nový zákon už schválili poslanci Knesetu. [EPA-EFE/ABIR SULTAN]

Izraelský zákon kritizovali okrem Únie aj Turci. Palestínčania považujú legislatívu za pokus o vyhladenie arabsko-palestínskej identity.

Európska únia vyjadrila obavy v súvislosti s novým izraelským zákonom, ktorý definuje Izrael ako národný štát židovského ľudu a znižuje štatút arabského jazyka. „Sme znepokojení, vyslovili sme obavy a budeme v tejto súvislosti pokračovať v spolupráci s izraelskými úradmi,” povedala vo štvrtok Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky diplomacie Európskej únie Federicy Mogheriniovej, ktorú citovala agentúra DPA.

Hovorkyňa zároveň v reakcii na novinársku otázku uviedla, že prijatá legislatíva „môže určite ešte viac skomplikovať“ úsilie o dosiahnutie dvojštátneho riešenia v izraelsko-palestínskom mierovom procese.

Nový zákon už krátko po jeho schválení v izraelskom parlamente (Knesete) odsúdili poslanci tamojšej arabskej menšiny. Nazvali ho normou „židovskej nadradenosti“, ktorá uzákoňuje „separáciu, diskrimináciu a rasizmus“.

Mahmúd Abbás ministrom v Bruseli: Uznajte nezávislý palestínsky štát

Tak, ako sa pred vyše mesiacom Netanyahu snažil európskych ministrov presviedčať, aby nasledovali americké kroky a Jeruzalem uznali za hlavné mesto Izraela, Abbás dnes na členské štáty apeloval, aby uznali nezávislý palestínsky štát.

Palestínčania: Zákon je posledným klincom do rakvy dvojštátneho riešenia

Zákon rázne zavrhol aj palestínsky premiér Rámí Hamdalláh.

„Tento kontroverzný zákon je ďalším pokusom o vyhladenie arabsko-palestínskej identity a inštitucionalizovanie i legitimizáciu politiky apartheidu,“ povedal Hamdalláh.

Dodal, že táto legislatíva, ktorá označuje Jeruzalem za izraelské hlavné mesto, „je posledným klincom do rakvy dvojštátneho riešenia“.

Z Trumpovho uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je znepokojený celý svet

Žiadna krajina na svete nemá svoju ambasádu v Jeruzaleme, Američania budú prví. Rusi ale údajne zvažujú podobný krok.

Kontroverzný zákon skritizovalo aj turecké ministerstvo zahraničných vecí. Vo vyhlásení uviedlo, že legislatíva „ignoruje princípy všeobecného práva i práv palestínskych obyvateľov Izraela“.

Zákon vyhlasujúci Jeruzalem za hlavné mesto Izraela má podľa tohto rezortu nulový význam a „v očiach medzinárodného spoločenstva je neplatný“. Ministerstvo dodalo, že legislatíva ničí „víziu dvojštátneho riešenia“.

Kritici: Zákon je diskriminačný

Za prijatie návrhu zákona o národnom štáte, ktorý má ústavný charakter, hlasovalo vo štvrtok nadránom po búrlivej, viac ako osem hodín trvajúcej rozprave 62 poslancov Knesetu, proti bolo 55 zákonodarcov a dvaja sa zdržali hlasovania.

Kritici prijatého zákona tvrdia, že je diskriminačný voči Arabom, ktorí tvoria vyše 20 percent z 8,7 milióna obyvateľov Izraela, ako aj voči iným menšinám.

Zákon označujú za diskriminačný aj mnohí Izraelčania a v sobotu proti nemu vo veľkom počte protestovali v uliciach Tel Avivu. Prezident Reuven Rivlin, ktorý často nezasahuje do domácej politiky, varoval pred článkami zákona zjavne nabádajúcimi na segregáciu a znižovanie štatútu arabského jazyka.