Kosovčania sa na Slovensko nedostanú

Pozadie

Slovensko samozrejme nie je jediný štát EÚ, ktorý neuznal Kosovo. Neurobili tak ani Španielsko, Malta, Cyprus, Portugalsko, Grécko a Rumunsko.

“Slovensko zobralo na vedomie deklaráciu nezávislosti a zatiaľ nevidí možnosť na tomto základe uznať Kosovo, ale budeme študovať situáciu a po posúdení vývoja v Kosove a v regióne a postojov medzinárodného spoločenstva sa k tejto otázke vrátime”, povedal vo februári minister zahraničia Ján Kubiš. Odvetdy sa oficiálna pozícia vlády nezmenila.

Slovensko má so Srbskom čulé vzťahy. Žije tam približne 55 000 tisícová slovenská menšina a Belehrad je najväčším prijímateľom slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Premiér Róbert Fico na tlačovej konferencii pri príležitosti zatknutia Radovana Karadžiča povedal, že víta správu o jeho zadržaní ale dodal: “Ja si myslím, že rovnako sa treba pozrieť, že či niekto nesie zodpovednosť za zavraždenie obrovského množstva civilistov v Srbsku pri bombardovaní. To je môj postoj”. Jeho vyjadrenia prebrala aj srbská tlač.

Otázky

Vláda Republiky Kosovo poslala list všetkým vládam všetkých štátov, vrátane tých, ktoré ho neuznali, v ktorom žiada o uznanie nových pasov. Technicky pasy spĺňajú medzinárodné štandardy a sú vybavené elektronicky čitateľnými údajmi.

Slovenské Ministerstvo zahraničných vecí aj Ministerstvo vnútra oznámili, že keďže Slovensko neuznáva Kosovo, neplánuje uznať ani oficiálne dokumenty, vrátane pasov. “My neuznávame nezávislé Kosovo, teda ani ich dokumenty. Naďalej budeme uznávať náhradu pasov, vydávanú správou OSN a pasy Srbska”, povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva Ján Škoda. Srbská menšina žijúca v Kosove má aj podľa novej kosovskej ústavy nárok na dvojité štátne občianstvo, preto môže bez problémov cestovať so srbskými pasmi.

Pre Kosovčanov nebolo jednoduché cestovať na Slovensko ani predtým. Hoci UNMIK vydáva cestovné dokumenty od roku 2001, Slovensko ich oficiálne uznalo až v roku 2004. Kedže ale Srbsko neuznáva dokumenty dočasnej správy v Kosove, Kosovčania, ktorí okrem nich nemali žiadne doklady vydané srbskými úradmi, nemohli cestovať do Belehradu a požiadať na veľvyslanectve o slovenské víza.

UNMIK informoval, že prestáva ďalej vydávať cestovné dokumenty. Ako píše Balkan Insight, urobil tak v čase, kedy prichádza do Kosova veľa kosovských Albáncov pracujúcich v zahraničí, ktorí tento pobyt využívajú na to, aby si predĺžili platnosť cestovných dokumentov. Niektorí sa tak dostali do situácie, keď už nie je možné predĺžiť pas UNMIK a nový – kosovský pas nemusí daná krajina, kde človek pracuje zatiaľ (alebo vôbec) uznávať.

Európska únia bude musieť vyriešiť otázku vydávania schengenských víz držiteľom kosovských pasov, ktoré nie všetci členovia Schengenu budú uznávať. Slovensko už avizovalo, že schengenské víza vydané držiteľovi pasu Republiky Kosovo na Slovensku platiť nebudú.

Nie vždy ide akceptovanie pasov krajiny ruka v ruke s oficiálnym uznaním existencie štátu. Veľa krajín, ktoré nikdy neuznali nezávislý Taiwan, akceptuje jeho pasy. Podobne sa susedia Kosova, Macedónsko a Čierna Hora, predbežne rozhodli, že budú uznávať kosovské pasy, tak ako doteraz uznávali všetky dokumenty vydávané dočasnou správou. Zdôraznili pri tom, že to nie je akt ofciálneho uznania štátu.