Nezávislé Kosovo rozdeľuje EÚ

Pozadie

Podľa očakávaní vyhlásil kosovský parlament v nedeľu popoludní nezávislosť. O možnosti tohto jednostraného kroku na ceste k sebaurčeniu sa neoficiálne hovorilo už od odmietnutia tzv. Ahtisaariho plánu v Bezpečnostnej rade OSN. Eúrópskej únii sa pravdepodobne nepodarí zaujať k najnovším udalostiam jednotné stanovisko. Dnes, pondelok 18. februára, sa stretávajú ministri zahraničných vecí, aby reagovali na najnovší vývoj na Balkáne.

Otázky

Už v sobotu Únia začala s rozmiesťnovaním civilnej misie pod názvom EULEX v Kosove. Deklarácia nezávislosti, ktorú jednohlasne podporil kosovský parlament, hovorí, že Kosovo bude usporiadanév súlade s Ahtisaariho plánom. Medzinárodná prítomnosť, je vítaná, vyhlásil v parlamente kosovský premiér Thaci. Misia preberie svoje úlohy v plnom rozsahu až po 120 dňoch po jej štarte, dovtedy bude za Kosovo zdpovedať misia OSN UNMIK.

Sudcovia, policajti, prokurátori a colníci preberú kontrolu od správy OSN a postupne ju budú prenášať na kosovské inštitúcie. Za špeciálneho predstaviteľa EÚ pre Kosovo bol vymenovaný Holanďan Pieter Faith. Pod jeho dozorom bude pôsobiť politická časť misie EÚ, ktorej zodpovednosťou bude dohliadať na plnenie záväzkov kosovských orgánov. Operačný diel misie bude zodpovedať za presadzovanie vlády zákona na celom území Kosova. V pôsobnosti reprezentácie Európskej komisie bude pomáhať Kosovu v príprave hospodárskych a iných reforiem, podporovať regionálnu spoluprácu a pripomínať Kosovčanom ich európsku perspektívu.

Srbský premiér Koštunica kvôli rozhodnutiu Únie vyslať do Kosova civilnú správu zablokoval podpis dohody s Bruselom, ktorá mala byť premostením do doby, kým dôjde k podpisu asociačnej dohody, prvému kroku k získaniu štatútu kandidátskej krajiny.

EULEX bude mať i určité obmedzené exekutívne právomoci. Konať bude môcť napríklad aj pri vyšetrovaní a stíhaní vážnych a citlivých trestných činov. Únia bude v nasledujúcich rokoch do Kosova smerovať viac finančných zdrojov (per capita) než kdekoľvek inde na svete. Do roku 2010 približne 330 miliónov eur.

Najväčšie krajiny Únie – Nemecko, Francúzsko, Británia a Taliansko pravdepodobne ohlásia uznanie Kosova hneď po dnešnom strenutí ministrov zahrančia v Bruseli. Uznaniu Kosova sa bránia Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko. Bulharsko a Slovensko oznámili, že neuznajú Kosovo okamžite. Dá sa preto predpokladať, že sa EÚ ako celok nedohodne na inej formulácii ako tej, že nezávislé Kosovo zoberie na vedomie.

Prijímanie deklarácie samostatnosti sprevádzali v Prištine masové oslavy. V  Mitrovici, srbskej enkláve na severe Kosova, zaznamenali útoky na oficálne sídla medzinárodných inštitúcií. Demonštranti zaútočili v Belehrade na budovu OSN, americké veľvyslanectvo a slovinskú ambasádu. Srbská vláda zavolala na tento týždeň protestné zhromaždenie.

Srbi už avizovali, že zamýšľajú nechať preskúmať vyhlásenie nezávislosti Kosova Medzinárodnému trestnému súdu OSN v Haagu.

Pozície

Šéf zahraninčej politiky EÚ Javier Solana vyzval strany, aby sa správali pokojne a zodpovedne a zdôraznil potrebu stability v regióne. „Som presvedčný, že kosovskí lídri poznajú svoju zodpovednosť v tomto kľúčovom momente.“

Kosovský premiér Hašim Thaci vyhlásil, že „to bola dlhá cesta k bodu, kedy sa plnia sny“. Vyhlásil, že Kosovo zaručí rovnaké práva pre všetkých občanov Kosova vrátane kosovských Srbov.

Zatiaľ čo francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner poprial Kosovu „veľa štastia“, nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier vyzval strany, aby sa správali umiernene. „Stabilita regiónu má najväčšiu prioritu, čo bude v nadchádzajúcicch dňoch vyžadovať od všetkých strán pokoj a uvážlivosť.“

Český novozvolený prezidnet Václav Klaus varoval, že Kosovo by mohlo spustiť dominoefekt v iných európskych krajinách. „Niektoré strany v iných štátoch by si mohli uvedomiť, že sa necítia dobre vo veľkých štátoch“.

Španielska vláda, ktorá je dlhodobo konfrontovaná s katalánskymi a baskickými nacionalistami zopakovala: „Nepodporujeme jednostranné vylásenie nezávislosti“. Vicepremiérka Maria Teresa Fernandez de la Vega vyhlásila, že „(nezávislosť) mala byť výsledkom dohody viacerých strán, čo sa nestalo, prípadne v súlade s medzinárodnými štandardmi, to znamená v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.

Belgický minister zahraničia Karl de Gucht povedal, že diskusie o budúcom štatúte Kosova boli bezvýsledné a status quo sa javil ako neobhájiteľný.

Poslanci EP apelovali na lídrov Kosova, aby si uvedomili svoju zodpovednosť. Joseph Daul, šéf ľudovcov (EPP-ED) v EP na margo uviedol: „Existuje absolútny imperatív pre zachovanie mieru a rešpektu pre ľudské práva a multietnicity v Kosove (…) Musíme brať do úvahy situáciu v širšom regióne, aby sme sa vyhli eskalácii a návratu do 90-tych rokov.“ Podľa neho by rozhodnutie o uznaní či neuznaní Kosova nemalo „byť diktované vyhrážkami násilia a radikalizície.“

Ľavicoví poslanci varovali ministrov EÚ aby neotvárali Pandorinu skrinku uznaním jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova. „Vyzývame európskych lídrov, aby ľahkovážne nevytvárali nebezpečný precedent.“

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval strany, aby dodržali svoje záväzky a zdržali sa násilia.

Čína, člen BR OSN, nalieha na Kosovo, aby znovu otvorilo rokovania so Srbskom.  

Minister zahraničia Srbska Vuk Jeremič pred Bezpečnostnou radou, 14. februára, vyhlásil, že Srbsko nebude nikdy tolerovať porušenie svojej teritoriálnej integrity a pohrozil sankciami.   

Ministerstvo zahraničiných vecí Slovenskej republiky vo svojom stanovisku „berie na vedomie jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova“. Slovensko podľa stanoviska „zatiaľ neuvažuje, že by uznalo Kosovo na základe tohto vyhlásenia.“

Ďalšie kroky

  • 18. februára sa v Bruseli zídu ministri zahraničných vecí členských štátov, aby dospeli k spoločnej reakcii na vyhlásenie nezávislého Kosova.
  • 20. februára bude o Kosove diskutovať plénum Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
  • Misia EULEX by sa mala do júna 2008 stať plne operabilnou.