Kosovo nemôže byť podmienkou pre členstvo v EÚ

„Stojím tu v hlavnom meste členského štátu, ktorý nikdy neuzná Kosovo. Ako môže byť žiadané Srbsko, aby tak učinilo?“, položil si otázku srbský minister zahraničných vecí počas svojej návštevy v Nikózii, hlavnom meste Cypru. Ako informuje portál EUbusiness, minister dodal: „Neexistuje žiadna podmienenosť srbského vstupu to EÚ [..] že Srbsko bude musieť prijať nezávislosť Kosova s cieľom udržať svoje európske ašpirácie“.

Markos Kyprianou, minister zahraničia Cypru a bývalý komisár EK, podporil svojho srbského kolegu: „Napriek skutočnosti, že niektoré členské krajiny uznali Kosovo, mal by som zdôrazniť skutočnosť, že uznanie Kosova nie je európskou pozíciou – nie je politikou“. Vyzval Brusel, aby umožnil vstúpiť Srbsku do EÚ tak skoro, ako to bude možné.

Podľa Jeremičovych slov spraví Srbsko všetko pre to, aby diplomaticky izolovalo Kosovo od medzinárodných organizácií, najmä od OSN. V prvom rade sa však zahraničná politika Srbska zameriava na cieľ, aby nezávislosť Kosova uznalo čo najmenej štátov sveta.

Cyprus intenzívne podporuje srbskú diplomaciu v otázke Kosova. Dôvodom je, že sám ostrov má problém s územnou integritou. Oddaným spojencom Srbska je aj Rusko, ktoré opakovane vyhlasuje, že samostatnosť Kosova je porušením medzinárodného práva.

Doteraz uznalo Kosovo za samostatný štát 35 krajín sveta, medzi nimi aj USA a väčšina členských krajín EÚ, uzatvára EUbusiness.