Kosovo sa opäť zmieta v problémoch

Počas víkendu sa v severnej časti Kosova objavili etnické nepokoje. Pravdepodobne srbskí obyvatelia zaútočili na dva albánske obchody, pričom bolo zranených niekoľko hasičov. Prvý z útokov sa odohral v piatok v neskorších večerných hodinách, druhý nasledoval po polnoci.

EÚ a NATO zareagovali zvýšením počtu príslušníkov svojich misií v oblasti, v ktorých došlo k útokom. Vojenská misia KFOR a európska policajná misia EULEX, vyzvali „všetkých obyvateľov Mitrovice a ostatných oblastí Kosova, aby zachovali pokoj a zastavili všetky násilné akcie,“ uviedla tlačová agentúra AFP. Na zachovanie pokoja vyzval obyvateľov aj kosovský prezident , Fatmir Sejdiu.

Snahou EÚ a NATO je za každú cenu predísť prípadnej eskalácii napätia. Podľa francúzskeho brigádneho generála misie KFOR, Michela Yakovleffa, sily NATO v Kosove nebudú váhať a budú konať v prípade, ak budú ohrození príslušníci policajnej civilnej misie EULEX, tvrdí denník International Herald Tribune.

Nepokoje v Mitrovici a v blízkom okolí považuje Srbsko za dôkaz, že odštiepenecká provincia „nemá ako samostatný štát v EÚ budúcnosť,“ citoval srbského prezidenta Borisa Tadiča portál B92. Internetový denník ďalej informuje, že Tadič v rozhovore pre FoNet povedal, že posledné udalosti dávajú za pravdu Belehradu, ktorý je presvedčený, že na území Kosova nie sú rešpektované ľudské práva jednotlivých etník, predovšetkým Srbov. Podľa neho, ideálnym a jediným realizovateľným scenárom pre bezpečné Kosovo je pripojenie sa k európskeho priestoru ako srbská provincia.

Kosovo vyhlásilo svoju nezávislosť vo februári 2008, voči čomu dodnes ostro namietajú najmä Srbsko a Rusko (EurActiv 18/02/08). Dodnes ho uznalo viac ako 50 krajín sveta. Štáty EÚ sú v otázke uznania jeho samostatnosti nejednotné. Slovensko samostatnosť Kosova neuznalo.