Kosovo žiada OSN o ukončenie misie

„Počas týchto 10 rokov dosiahli kosovské inštitúcie a UNMIK dobré výsledky v obnove krajiny,“ povedal včera (22.4.) kosovský prezident Fatmir Sejdiu po stretnutí s Lambertom Zannierom, zástupcom OSN pre Kosovo. Doplnil: „Akokoľvek, teraz si myslíme, že je čas misiu úspešne ukončiť.“

Zannier povedal, že požiadavku na ukončenie prítomnosti OSN v Kosove bude tlmočiť riaditeľstvu medzinárodnej organizácie v New Yorku.

V regióne, ktorý v Európe vyhlásil samostatnosť medzi poslednými, patroluje približne 15 tis. vojakov NATO a ďalších 2 tis. príslušníkov policajnej a justičnej misie EÚ.

Belehrad a 120 tis. Srbov, ktorí žijú na území Kosova, odmietli spolupracovať s etnicky albánskou vládou v Prištine a za jediného správcu svojej odštiepeneckej provincie uznávajú OSN.

OSN v poslednom období znižovala počet členov svojej misie v Kosove, ale do budúcnosti plánuje ponechať menší počet svojich predstaviteľov najmä v severnej časti, ktorá je obývaná prevažne Srbmi.

Medzičasom srbský prezident Boris Tadič v Belehrade zopakoval, že Srbsko využije všetky diplomatické a právne nástroje, aby ochránilo integritu svojho územia, do ktorého začleňuje i Kosovo. Informovala o tom srbská tlač.

„Vstupujeme do ďalšej fázy práce Medzinárodného súdneho dvora a blížime sa k momentu, kedy by sme sa mali dočkať dôsledkov nášho strategického rozhodnutia predložiť celý proces riešenia budúceho štatútu Kosova najvyššej svetovej právnej inštitúcii,“ citovali Tadiča včera média.

V októbri uplynulého roka prijala OSN žiadosť Srbska v otázke nezávislosti Kosova a odkázala problém Medzinárodnému súdnemu dvoru. Považovalo sa to za jednu vyhratú diplomatickú bitku Belehradu.

Medzinárodný súdny dvor tento týždeň v utorok informoval, že mu svoj názor na otázku nezávislosti Kosova doručilo 35 členských krajín OSN. Stanoviská zostanú i v najbližšom období tajné.

Písomné stanovisko doručili: Slovensko, Česko, Francúzsko, Cyprus, Čína, Švajčiarsko, Rumunsko, Albánsko, Rakúsko, Egypt, Nemecko, Rusko, Fínsko, Poľsko, Luxembursko, Lýbia, Veľká Británia, USA, Srbsko, Španielsko, Irán, Estónsko, Nórsko, Holandsko, Slovinsko, Lotyšsko, Japonsko, Brazília, Írsko, Dánsko, Argentína, Azerbajdžan, Maledivy, Sierra Leone a Bolívia.

(EurActiv/Reuters)