EÚ: Kosovskí vojaci obchodovali s ľudskými orgánmi

„Sú presvedčivé náznaky, že sa takáto činnosť diala,“ povedal včera o obchodovaní s ľudskými orgánmi Clint Williamson, hlavný prokurátor zo Špeciálnej vyšetrovacej skupiny (SITF).

Na tlačovej konferencii v Bruseli nateraz odmietol menovať kohokoľvek, kto za zločiny zodpovedá. „Veríme, že v dôsledku vyšetrovania bude SITF v pozícii podať obžalobu proti niektorým vysokým predstaviteľom bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády,“ povedal.

Odoberanie orgánov potvrdili vyšetrovatelia len u menšej skupiny zajatcov srbského a albánskeho pôvodu. Spolu s ostanými vojnovými zločinmi mal počet obetí dosiahnuť 500 mŕtvych a 300 nezvestných.

„Zozbierané informácie naznačujú, že sa niektoré zložky UÇK cielene zamerali na menšinové obyvateľstvo. Zahŕňalo to vraždenie, únosy, vynútené zmiznutia, nelegálne zadržiavanie, sexuálne násilie, vysídľovanie z domovov a znesväcovanie a ničenie kostolov,“ popisoval prokurátor.

Od udalostí uplynulo 15 rokov. Za ten čas umrelo mnoho svedkov, niektorí nie už nie sú schopní vypovedať a u niektorých nie je známe miesto pobytu, vysvetľujú vyšetrovatelia. Rozhovory so svedkami narúša aj dnes „klíma zastrašovania“.

Vyšetrovanie, ktoré v tejto veci spustila Európska únia, preveruje do akej miery boli do činnosti zapojení najvyšší predstavitelia dnešného Kosova, vrátane premiéra Hashima Thaçiho. Správa Rady Európy z decembra 2010 uvádza, že stál na čele gangu, ktorý vraždil, obchodoval s drogami a predával orgány.

Mnohí bývalí dôstojníci UÇK získali po vojne vysoké posty v štátnej správe. Organizácia, ktorú Spojené štáty vyňali zo zoznamu teroristických organizácia vo februári 1998, ovládla silové zložky v krajine. Jej predstavitelia sa systematicky pokúšajú mariť vyšetrovanie, uvádza sa v správe SITF.

Súd zatiaľ chýba

Na zločiny, ktoré európski vyšetrovatelia pomenovali, sa nevzťahuje mandát Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Ten je limitovaný iba na trvanie vojny v Kosove, ktorá sa skončila v polovici júna 1999.

Podľa zástupcov SITF nastala bezprecedentná situácia, kedy svoje závery nie sú schopní posunúť na akúkoľvek rozhodovaciu autoritu.

Clint Williamson odhaduje, že EÚ by sa mohla dohodnúť na vytvorení špeciálneho súdu na budúci rok. Pripomína, že v minulosti boli aj pokusy na prehodnotenie štatútu ICTY a na predĺženie jeho pôsobnosti.

Srbský prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčević vyjadril so slovami hlavného prokurátora SITF spokojnosť.  Podľa neho budú závery vyšetrovania dôležitým príspevkom k medzinárodnej spravodlivosti.

„Je nado všetku pochybnosť, že vojnové zločiny boli spáchané, vyhlásil Vukčević. Povedal, že jeho úrad skúmal podozrenia z obchodovania s orgánmi u 500 osôb nealbánskej národnosti. [EurActiv.rs, 29. 7. 2014]