Kouchner: Svet sa musí pripraviť na vojnu

Bernard Kuochner

Krátka správa

Francúzsko opäť prekvapuje na poli zahraničnej politiky. Bernard Kouchner v nedeľu vyhlásil, že svet by mal pripraviť na vojnu v prípade, že sa Irán nevzdá svojho jadrového programu. „Musíme sa pripraviť na najhoršie, a to to najhoršie je vojna,“ citovala Kouchnera svetová tlač.

Kouchner zároveň vyzýval k ďalším rokovaniam s Iránom o jeho jadrovom programe a uviedol, že hrozba vojny podľa jeho názoru nie je bezprostredná. Podobne, hoci zmierlivejším spôsobom, to podal aj prezident Nicolas Sarkozy vo svojom prvom zahraničnopolitickom prejave.

Teherán reagoval tvrdou kritikou a označil takúto rétoriku za kopírovanie postojov Bieleho domu.

Bezpečnostná rada OSN sa tento týždeň zíde, aby prehodnotila uvalenie tvrdších sankcií na Irán pre jeho odmietnutie zastavenia programu na obohacovanie uránu. Kouchner na stretnutí s ruským ministrom zahraničia v Moskve označil prijatie novej rezolúcie za nepravdepodobné.

Paríž už avizoval, že ak nedôjde v tejto otázke v BR OSN k dohode, bude iniciovať európsky sankčný program pričom ráta s podporou Británie, Francúzska a Holandska. Sankcie by sa mali týkať obchodu a finančného sektoru a mali by byť podobné tým, čo sa uplatňovali na JAR v časoch apartheidu.

Kouchner vyzval francúzske spoločnosti aby neinvestovali v Iráne a nezúčasťovali sa na tendroch: „Nezakazujeme, len radíme. Sú to súkromné spoločnosti“, povedal Kouchner.