Krajiny „balkánskej trasy“ sa pripravujú na novú vlnu migrácie

Turecká vláda už niekoľkokrát pohrozila suspendovaním dohody v prípade, že EÚ nezruší pre jej občanov vízovú povinnosť. Zároveň vyhlásila, že nie je ochotná splniť podmienky, ktoré Únia stanovila – najmä zmenu protiteroristického zákona.

Útoky režimu prezidenta Erdogana na nezávislé médiá a opozíciu, najmä po neúspešnom pokuse o prevrat, vytvárajú v turecko-európskych vzťahoch napätie.

Turecko je však strategickým partnerom Únie v snahe o zvládnutie migračnej krízy. Na základe dvojstrannej dohody prijíma späť odmietnutých žiadateľov o azyl, a pomáha obmedzovať nelegálnu migráciu.

Skutočné počty vrátených odmietnutých žiadateľov nie sú vysoké. No európsky lídri. Na čele  kancelárkou Merkelovou, pripisujú dohode zásluhu za to, že počty ľudí, ktoré sa z Turecka snažia dostať do EÚ, sa výrazne znížili. Kritika európskych vlád voči vláde v Ankare je preto značne zdržanlivá.

Plán B

„V dohode medzi Európou a Tureckom sú zreteľné výrazné trhliny a my sa jednoducho musíme pripraviť na to, čo sa stane, keď dohoda nebude platiť“, vyhlásil rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil na tlačovej konferencii po stretnutí s kolegami z balkánskych krajín.

Rakúsko, Macedónsko, Srbsko a ďalšie krajiny koordinovali už vo februári postupné zavretie hraníc. To pre migrantov uzavrelo tzv. balkánsku trasu, a desaťtisíce uviazli v Grécku.

Dnes sa obávajú, že prípadný kolaps dohody s Tureckom spôsobí ďalšiu vlnu migrácie. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia ministerstiev obrany desiatich krajín – vrátane Macedónska, Srbska, Maďarska, Chorvátska a Slovinska, ktoré boli na hlavnej trase pohybu migrantov z Grécka do Nemecka.

Doskozil vyhlásil, že v najbližších týždňoch zorganizuje stretnutie ministrov vnútra rovnakej skupiny krajín. Prizvať môžu aj Rumunsko a Bulharsko, no nie Grécko. Atény neboli pozvané ani na schôdzku vo februári, v reakcii odvolali svojho veľvyslanca vo Viedni.

Vzťahy s Tureckom sa komplikujú

Minulý týždeň zadržal Erdoganov režim lídrov a niekoľkých poslancov opozičnej strany HDP. Predtým boli zatknutí opoziční novinári. Vo väčšine prípadov boli na útoky proti opozícii využité protiteroristické zákony.

Erdogan tiež vyhlásil, že je pripravený podpísať znovuzavedenie trestu smrti, ak ho parlament schváli.

 

ČÍTAJTE AJ .PDF ŠPECIÁL: BUDÚCNOSŤ AZYLOVEJ A MIGRAČNEJ POLITIKY EÚ >>>