Kriminalita otrávila vzťahy Rím-Bukurešť

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/hypertypos/2364238201/

Podľa oficiálnych údajov talianskej vlády počet sexuálnych útokov v minulom roku v skutočnosti klesol. Tri medializované prípady znásilnení v Ríme, Miláne a Bologni vyvolali medzi verejnosťou obavy a podnietili vládu k novým opatreniam.

Zákon schválený talianskou vládou v piatok 20. februára, zavádza povinný doživotný trest za zabitie pri sexuálnom zločine, zrýchlené súdne procesy pre tých páchateľov, ktorých prichytia pri čine a zrušenie možnosti domáceho väzenia a právnej pomoci pro bono.

Zavádza tiež povinný doživotný trest za znásilnenie maloletého dieťaťa. Do platnosti vstúpi táto úprava okamžite, musí však byť schválená oboma komorami parlamentu v lehote 60 dní.

Jedným z najkontroverznejších opatrení je dekrét, ktorý umožňuje občanom organizovať pouličné hliadky zložené z neozbrojených a neplatených dobrovoľníkov.

”Je to niečo, čo bolo potrebné. Musím vstávať o piatej ráno, aby som sprevádzal svoju dcéru na vlakovú stanicu pretože ulice nie sú bezpečné”, povedal talianskej televízii obyvateľ Guidonie, mesta východne od Ríma, kde žije veľká imigrantská populácia.

Starostovia budú mať právomoc schvaľovať občianskej hliadky, pričom prioritu dostanú policajti na dôchodku a vojaci na dovolenke. Toto opatrenie prišlo po tom, čo takéto strážne hliadky vznikali úplne naregulovane.

  • Berlusconi pod paľbou Vatikánu

Stredo-ľavá opozícia kritizovala dekrét ako propagandu. Vatikán, ktorého názory na morálne otázky majú v Taliansku značnú váhu, vyhlási, že vláda zavedením občianskych hliadok „abdikovala z vlády zákona”.

„Toto nie je cesta, ktorou by sme sa mali uberať”, povedal Monsignor Agostino Marchetto, ktorý sa zaoberá otázkami imigrácie.

Dekrét tiež umožní orgánom zdržať imigrantov na šesť mesiacov (oproti dvom mesiacom v súčasnosti) kým úrady zisťujú jeho totožnosť, spracovávajú žiadosti o azyl a vyhostia tých, ktorí nie sú oprávnení zostať v krajine.

Premiér Silvio Berlusconi informoval, že počet sexuálnych útokov klesol o 10 % v roku 2008 oproti rokom 2007 a 2006. To podľa neho ukazuje, že opatrenia, ktoré vláda prijala na zvýšenie bezpečnosti fungujú.

Mnoho Talianov, ktorí sledujú v správach a tlači správy o znásilneniach však nie sú o tom presvedčení. Média často uvádzajú, že páchateľom sú cudzinci.

Niektorí talianski zákonodarci opätovne otvorili otázku, či by páchatelia sexuálnych trestných činov nemali byť chemicky kastrovaní.

„Každých 12 hodín, každých 24 hodín dôjde k znásilneniu, je čas to zastaviť“, hovorí ďalší obyvateľ Guidonie – kde skupina Rumunov minulý mesiac znásilnila ženu a zmlátila jej priateľa – povedal talianskej televízii.

  • Rumunský minister v Ríme

Rumunský minister zahraničných vecí Cristian Diaconescu včera, 23 februára navštívil Taliansko na pozvanie svojho rezortného kolegu Franca Frattiniho. Dianconescu vyhlási, že plánuje podporiť talianske úrady, aby postihovali zločinov ale zároveň ochraňovali práva a dôstojnosť všetkých Rumunov žijúcich v Taliansku.

Rumunský minister zdôraznil, že nedávne incidenty, ktorých boli účastní rumunskí občania boli izolované udalosti. Podľa neho by mali byť potrestané zákonom ale nemali by sa kriminalizovať ostatní Rumuni žijúci v Taliansku.

(EurActiv s Reuters)

Pozície

Rumunské europoslankyne Daciana Sarbu a Corina Cretu zaslali list talianskemu premiérovi Berlusconimu a talianskemu ministrovi vnútra Robertovi Maronimu, v ktorom sa ohradili proti novej vlne diskriminačných obvinení. V liste tiež uvádzajú, že príspevok poctivých Rumunov na talianskom trhu práce sa rovná 1 % HDP.

„Zlodeji, znásilňovači a kriminálnici nie sú Rumuni, sú zločinci, ktorí musia byť potrestaní za zlo, ktoré spáchali. Len oni musia byť potrestaní, nie celý nárrod, ktorý vás považuje za priateľov“, uzatvára list europoslankýň.

Strana rumunskej identity (PIR), ktorá bol zaregistrovaná v Taliansku 22. februára zorganizovala stretnutie s novinármi a vyzvala talianske médiá, aby zastavili mediálnu kampaň, ktorá zveličuje zločiny páchané Rumunmi.

Ďalšie kroky

Očakáva sa, že otázka napätých vzťahov medzi Talianskom a Rumunskom sa bude bilaterálne prerokúvať pri príležitosti summitu 1. marca 2009.