Kritička islamu žiada o ochranu Brusel

Krátka správa

Európska únia by mala zriadiť spoločný fond, ktorý by financoval ochranu obetí, resp. možných obetí extrémizmu. Iniaciatívu podporuje francúzska vláda. Myšlienku podnietil prípad bývalej holandskej poslankyne a spisovateľky Hirsi Ali, pôvodom zo Somálska.  

Prominentná kritička islamu odmietla ponuku na život v Dánsku a odišla z Holandska do USA. Minulý október holandský parlament odhlasoval, že štát jej ďalej za takýchto okolností nebude platiť za osobnú bezpečnosť.

38-ročná feministka sa najnovšie snaží o získanie azylu vo Francúzsku, kde požiadala úrady o pomoc vo svojej situácii. Ministerka pre ľudské práva Rama Yadeová, uviedla, že Francúszko bude jej žiadosť o naturalizáciu zvažovať a vyjadrila Hirsiovej osobnú podporu. „Večné Francúzsko, Francúzsko roku 1789, Victora Huga a de Gaulla vás počulo“, povedala podľa FT Yadeová. O jej osud sa údajne zaujímal aj prezidnet Sarkozy a za jej prijatie sa zasadzuje aj súčasný známy francúszky filozof Bernard–Henri Levy.

Vo štvrtok by mala Aliová cestovať do Bruselu, aby požiadala o pomoc Európsku úniu. Dnes je odkázaná na to, aby si platila za bezpečnosť zo súkromných zdrojov. Pre denník the Independet uviedla, že jej bezpečnostná situácia sa neustále zhoršuje a vyhrážky smrťou sú u nej na dennom poriadku. Prisľúbenú má už podporu 60 europoslancov, potrebuje ich však takmer 400, aby mohla do Parlamentu predložiť text žiadajúci ochranu financovanú zo zdrojov EÚ.

Pod neustálou ochranu žije mladá žena odvtedy, čo bol režisér filmu „The Submission“ Theo van Gogh za bieleho dňa zavraždený v Amsterdame islamistickým fanatikom. Aliová napísala k filmu scenár. Snímka kriticky spracováva tému postavenie moslimských žien.

Napriek skúsenostiam sa Aliová nezvzdala svojej otvorenej kritiky islamského fundametalizmu a tvrdí, že islam je nekompatibilný s liberálnou demokraciou, nevyhýba sa ani označeniu islamu za „nový fašizmus“.

Vzdala sa poslaneckého mandátu, keď vyšlo najavo, že klamala, keď sa uchádzala v Holansku o azyl, v roku 1992. Po odchode do USA pracovala pre konzervatívny think-tank American Enterprise Institute.