Kríza donútila EÚ a Rusko k lepšej spolupráci

foto: predseda Komisie Barroso, ruský prezident Medvedev a prezident EÚ Van Rompuy pózujú pred neformálnou večerou počasu summitu EÚ- Rusko, zdroj: flickr, autor: President of the European Council

Európska únia je najväčším obchodným partnerom Ruska a naopak, Rusko je tretím najdôležitejším obchodným partnerom EÚ. Súčasná hospodárska kríza ale poznačila obchodnú výmenu medzi oboma krajinami. Po takmer desaťročnom raste totiž počas krízy výrazne poklesol export EÚ do Ruska, a to z 105 miliárd eur v roku 2008 na 66 miliárd minulý rok. Rovnako aj prílev zahraničných investícií do Ruska sa dostal z 25 miliárd eur v roku 2008 až do záporných čísiel minulý rok.

Dôvodom prepadu ruskej energetiky je vo veľkej  miere najmä vysoká závislosť krajiny od exportu energetických projektov. Ruský prezident Dmitri Medvedev preto spravil z inovácií a modernizácie kľúčovú prioritu svojho prezidentského obdobia, a EÚ na summite potvrdila, že je pripravená krajine asistovať. „Chceme byť partnerom Ruska pri modernizácii,“ povedal novinárom prezident EÚ Herman Van Rompuy a dodal: „S Ruskom nepotrebujeme anulovanie (vzťahov), ale rýchle napredovanie,“ cituje jeho slová Business Week.Parafrázoval tým slová amerického prezidenta Barracka Obamu. 

Van Rompuy však zároveň varoval, že „ruská modernizácia… potrebuje ísť po určitej ceste, aby sa vyhla protekcionizmu,“ uvádza Wall Street Journal.

Práve ochrana domáceho priemyslu a tiež ochrana duševného vlastníctva sú jednými z hlavných prekážok prílevu investícií z EÚ a zároveň vstupu Ruska do WTO. Krajina je tak jediným členom zoskupenia G20, ktorý ešte nie je členom Svetovej obchodnej organizácie.

WTO nie je odmena

Ruskí predstavitelia preto využili dvojdňový summit (1. a 2. júna) aj na to, aby apelovali na rýchlejšie prijatie krajiny do tejto organizácie. Vyjednávanie o vstupe Ruska do WTO už totiž trvá 16 rokov a okrem ekonomických prekážok ho spomaľujú aj spory s členmi organizácie- donedávna napríklad Poľskom, či Ukrajinou, v súčasnosti s Gruzínskom.

„Je tu mnoho krajín, členov WTO, ktorých ekonomika je desaťročia za Ruskom, ale stále majú právo vetovať náš vstup do organizácie,“ povedal Medvedev a dodal: „Každý, vrátane našich amerických kolegov, by sa mal uvedomiť. WTO nie je cukor, ktorý dostaneme za dobré správanie. Je to nevyhnutný krok pre to, aby sa Rusko stalo plnohodnotným členom svetovej ekonomiky,“ cituje Wall Street Journal.

Pragmatizmus počas krízy

„Sme teraz v odlišnej situácia. Nie je to tak, že vševedúca EÚ hraje Boha a zostupuje na Zem, aby zmodernizovala barbarov. Je to vzájomné prospešné úsilie,“ povedal pre Financial Times ruský veľvyslanec v EÚ Vladimír Čižov.

Rusko si veľmi dobre uvedomuje situáciu v eurozóne a problémy, ktoré zaznamenala jednotná európska mena. Veľká časť ruských menových rezerv v celkovej hodnote viac ako 460 miliárd dolárov je práve v tejto mene. „Pozorne sledujeme, čo sa deje s eurom. Približne 40 percent našich rezerv je v eurách- a nemáme najmenšie rezervy. Preto si myslíme, že hlavnou vecou je pomôcť našim partnerom vybudovať spoločnú stratégiu, vrátane stratégie ako sa dostať z krízy,“ cituje Financial Times slová ruského prezidenta. Ten zároveň Európsku úniu ukľudnil a dodal, že v súčasnosti neplánuje Rusko tento stav svojich rezerv meniť.

Pomalé rozhodovanie

Tohtotýždňový, v poradí už 25. summit medzi EÚ a Ruskom bol prvým od vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti. Európsku úniu tak na stretnutí nezastupovali lídri jednotlivých členských štátov, ale prezident EÚ Herman Van Rompuy, vysoká predstaviteľka pre zahraničie Catherine Ashton, či predseda Komisie José Manuel Barroso.

Jednou z hlavných prejednávaných tém bola aj vízová povinnosť Ruska, ktorú sa krajina snaží už niekoľko rokov zrušiť. Predstavitelia Únie však naznačili, že sa tak nestane skôr ako krajina zavedie biometrické pasy pre svojich občanov, či kým Rusko neposilní ochranu na svojich južných hraniciach.

Ruskému prezidentovi sa tak opäť nepodarilo získať jasné vyjadrenie z Bruselu o tom, kedy by mohlo dôjsť k zrušeniu víz.

Podľa niektorých je to okrem iného dôsledok toho, že Európska únia je „paralyzovaná“ veľkou byrokraciou- tak aspoň EÚ vnímajú mnohí ruskí predstavitelia. „Pre ruské vedenie je jednoducho ľahšie urobiť rozhodnutia ako pre byrokratov EÚ, ktorí musia tieto záležitosti najprv prebrať s členskými štátmi Únie, čo je dlhotrvajúci a bolestivý proces,“ cituje čínska Xinhua zástupcu šéfa Inštitútu európskych štúdii na Ruskej akadémii vied Vladislava Belova.

Podobne sa vyjadril aj predseda Medzinárodného výboru v ruskom parlamente Konstantin Kosačiov: „Európska únia je pomerne ťarbavá byrokratická inštitúcia v zmysle rozhodovania.“

Ruský prezident preto pri podpisovaní Partnerstva pre modernizáciu EÚ tiež vyzval k modernizácii- a to najmä v oblasti svojich inštitúcií.  

A predsa…

Hoci hospodárska kríza Európsku úniu donútila, aby zvolila miernejší tón a zabudla na niektoré spory z minulosti, ako napríklad rusko- gruzínsky konflikt z augusta 2008, jej prezident Herman Van Rompuy aj tak vo svojom prejave nezabudol spomenúť, že „situácia obhajcov ľudských práv a novinárov v Rusku je predmetov veľkého znepokojenia širokej európskej verejnosti,“ uvádza agentúra Reuters.  Rusko je podľa Výboru na ochranu novinárov štvrtou najnebezpečnejšou krajinou v tomto ohľade po Iraku, Filipínach a Alžírsku.