Kríza v Líbyi: Únia posiela ďalšie peniaze, milión pôjde aj z Česka

Pracovníci Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) neďaleko líbyjského mesta Záwija. FOTO: TASR/AP

Európska komisia minulý týždeň schválila ďalšiu humanitárnu pomoc Líbyi, kde je na ňu odkázaných približne 1,3 milióna obyvateľov, teda pätina populácie.

Dnes navyše prisľúbila takmer miliónovú pomoc pre námornú stráž v krajine aj česká vláda.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/migranti-sa-vracaju-aj-na-nebezpecnu-spanielsku-cestu/

Európska únia na riešenie situácie zriadila urgentný finančný fond, ktorého cieľom je stabilizácia krajín a regiónov pôvodu migrantov, riešenie dôvodov vyvolávajúcich ilegálnu migráciu, ako aj podpora vyhostených z Európskej únie v Afrike.

Dodatočná podpora vo výške 10 miliónov eur od Únie pre Líbyu dopĺňa už takmer 20 miliónov eur, ktoré blok poskytol krajine od začiatku krízy.

Najzraniteľnejší migranti

Najviac zraniteľné sú skupiny vnútorne premiesených osôb, utečencov a migrantov.

Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb minulý týždeň uviedol, že podľa jeho dostupných informácií  čaká  pri pobreží Líbye 800 tisíc ľudí, usilujúcich sa dostať cez Stredozemné more do Európy.

Podľa Collomba je pozitívne, že Únia sa dnes ešte intenzívnejšie sústreďuje na likvidáciu sietí pašerákov ľudí, ktoré pôsobia od južnej časti púšte Sahara až po brehy starého kontinentu.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/pariz-berlin-brusel-slubuju-talianom-pomoc-s-migraciou/

Významný český príspevok

Krízu v Líbyi chce najmä v súvislosti s migráciou riešiť aj Česká republika. Tá na fungovanie líbyjskej pobrežnej a námornej stráže poskytne vyše 920 tisíc eur.

V Prahe dnes o tom rozhodla vláda. Podľa premiéra Bohuslava Sobotku sa tak Česko stane najväčším prispievateľom z celej Európskej únie.

„Navýšením príspevku na líbyjskú pobrežné a námorné stráž prispievame k riešeniu migrácie v Stredomorí a pomáhame najmä Taliansku,“ uviedol premiér Sobotka na sociálnej sieti.

Líbya sa v politických nepokojoch zmieta už viac ako šesť rokov. Po skončení civilnej vojny, ktorá vyvrcholila pádom režimu Muammara Kaddáfího, je krajina v chaose. O moc sa sporia tri rôzne vlády, ako aj ďalšie zoskupenia a klany.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/porazka-daisu-v-iraku-je-na-dohlad-co-vsak-potom/

Európska únia sa obáva najmä silnejúceho vplyvu teroristickej organizácie ISIS. Znepokojujúce sú aj pretrvávajúce problémy ropného priemyslu, či nedostatok likvidity.