Kukan: Náš hlas k Ukrajine nie je počuť

Zdroj: TASR

Niektoré krajiny, najmä na východe EÚ (Poľsko, Pobaltie ale aj Švédsko a Veľká Británia) preferujú silnejšiu reakciu únie na akcie Ruska na Kryme. 

Nemecko napríklad, naopak stavia na mediáciu.

Európska komisia prisľúbila pre Ukrajinu balík pomoci do výšky 11 miliárd euro v najbližších rokoch plus podporné opatrenia pre obchod, víza a energetiku.

Včera sa konali rozhovory na vysokej úrovni s Ruskom v Paríži. S ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom rokoval americký šéf diplomacie John Kerry.

Rusi trvajú na implementácii dohody z 21. februára medzi Janukovyčom, opozičnými lídrami a ministrami zharaničných vecí EÚ z Francúzska, Nemecka a Poľska.

Na bruselskej schôdzke bude aj nový ukrajiským premér Arsenij Jaceňuk. Zo strany EÚ sa očakáva sa skôr symobilické sankcie voči Moskve ako je zmrazenie rokovaní o bezvízovom styku. Ako ale hovorí ruský veľvyslanec, toto v súčasnej situácii nie je ruská priorita.

Nie je nás počuť

"Teším sa aktívnemu prístupu viacerých európskych krajín v zmierňovaní napätia medzi Kyjevom a Moskvou," povedal pred dnesšnou Európskou radou poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS).

Podľa Kukana je teraz najdôležitejšia deeskalácia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.

"Chcel by som vyzdvihnúť Jaceňukovu vládu, ktorá po mladických chybách zaujala rozumný postoj. Ponúkla väčší podiel na vládnutí regionálnym administratívam", zdôraznil Kukan, ktorý je členom zahraničného výboru EP.

"Pozíciu Moskvy treba naopak odsúdiť", povedal. Pokiaľ sa prístup Ruska nezmení, bude podľa neho potrebné uplatniť sankcie.

Kukan ocenil, že do vznikajúcej mediačnej misie OBSE sú zapojení aj Slováci a že Slovensko koordinuje svoje postoje v rámci Vyšehradskej skupiny.

"To však nestačí. Kým náš sused čelí okupácii, náš hlas nie je počuť. Nepomáha ani vyhlásenie prezidenta, že mame čakať na to, čo povie EÚ a NATO. Už desať rokov sme členom týchto organizácií. To my sme EÚ a NATO!" zdôraznil Kukan.

Europoslanec pripomenul, že Európska rada rozhoduje jednomyseľne a Slovensko bude mať príležitosť navrhnúť vlastné riešenia.

"Dúfam, že pán premiér si na summite neosvojí názor pána prezidenta. Inak si urobíme veľkú hanbu," uzavrel Kukan.