Kvôli zadržiavaniu migrantov na talianskej lodi Diciotti vyšetrujú ministra Salviniho

Taliansky prokurátor Luigi Patronaggio na talianskej lodi Diciotti, ktorá na zachránila bezmála dvesto migrantov v Stredozemnom mori. [EPA-EFE/Orietta Scardino]

Taliansko cez víkend nakoniec povolilo vystúpiť všetkým migrantom z lode Diciotti. Ich desaťdňové zadržiavanie talianskou vládou spôsobilo otrasy na domácej politickej scéne a zvýšilo aj napätie medzi Rímom a Bruselom.

Talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra Mattea Salviniho vyšetrujú za jeho tvrdé zaobchádzanie s migrantmi. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Prokuratúra na Sicílii vyšetruje jeho a šéfa jeho kancelárie za únos, zneužívanie úradnej moci a nelegálne zadržiavanie. Súvisí to so zadržiavaním 177 migrantov na lodi talianskej pobrežnej stráže, ktorá zakotvila v Catanii v pondelok.

Salvini sa stíhaniu zrejme vyhne

Niekoľkým z nich povolili v stredu loď Diciotti opustiť, ale ostatným povolili vystúpiť až tento víkend, keď Albánsko, Írsko a talianska katolícka cirkev prisľúbili, že migrantov prijmú.

Zákonnosť Salviniho krokov  skúmať prokurátor zo sicilského mesta Agrigento Luigi Patronaggio, pretože v Taliansku sa nemôže ľuďom obmedziť sloboda na dlhšie ako 48 hodín bez schválenia zo strany sudcu.

V prípade lode Diciotti nebol žiadny súdny dohľad. Salvini bránil migrantom vystúpiť, ale skôr ako písomnými nariadeniami svoje želania komunikoval cez Facebook.

Jeho prípadom sa bude zaoberať špeciálny tribunál, ktorý má na starosti kauzy členov vlády. Musí ho zriadiť súdny dvor v Palerme. Salvini sa však zrejme na lavicu obžalovaných nedostane, pretože by ho musel najprv parlamentný výbor zbaviť imunity. Pred stíhaním ho pravdepodobne ochránia jeho spojenci vo vládnej koalícii, uvádza DPA.

„Môžu ma vyšetrovať, môžu ma zatknúť, ale nemôžu zastaviť túžbu 60 miliónov Talianov po zmene,“ povedal Salvini v sobotu na zhromaždení s tým, že všetci Taliani ho podporujú. „Takže môžu vyšetrovať, koho chcú, môžu si po mňa prísť, som pripravený, čakám na nich,“ dodal.

V nedeľu sa ho zastal iný taliansky politik, ktorý mal problémy so zákonom – expremiér Silvio Berlusconi. Podľa neho minister čelí „absurdným a chatrným obvineniam“ a prokuratúra sa zaplietla do „čisto politickej záležitosti, do ktorej by nemala vôbec zasahovať“.

Migranti z lode Diciotti na pevnine

Posádka lode Diciotti zachránila 16. augusta 190 migrantov, väčšinou z Eritrey, z pašeráckej lode. Desiatkam migrantov, medzi ktorými boli chorí a deti, odvtedy už postupne povolili opustiť loď.

Desať dní po tom, ako boli zachránení v Stredozemnom mori, Taliansko povolilo všetkým migrantom vystúpiť z lode Diciotti kotviacej v sicílskej Catanii až desať dní po ich záchrane v Stredozemnom mori.

V nedeľu skoro ráno 137 migrantov opustilo plavidlo talianskej pobrežnej stráže a v doku ich polícia fotografovala s cieľom overiť ich identitu, čo je potrebné pre uchádzačov o azyl.

Talianska populistická vláda im nedovolia vystúpiť skôr a požadovala, aby ich prijali iné krajiny Európskej únie. Urobilo tak iba Írsko, ktoré prisľúbilo, že zoberie 20 migrantov. Albánsko, ktoré nie je v EÚ, prijme ďalších 20, zatiaľ čo talianski katolícki biskupi sa vyjadrili, že sa postarajú o približne 100 migrantov.

Zárodok sporu s EÚ

Ústami vicepremiéra Luigiho Di Maia Taliansko dokonca pohrozilo opakovane pozastavením platieb Bruselu, ak sa nepodarí zabezpečiť rozdelenie týchto utečencov.

Líder Ligy severu Salvini cez víkend ešte pritrvrdil slovník.

„Európa sa opäť ukázala ako bezprecedentný hnus, ktorý si nezaslúži naše peniaze,“ vyhlásil pred priaznivcami v malom aplskom mestečku Pinzolo.

Únia na to v piatok reagovala ostro kriticky s tým, že nekonštruktívne hrozby nenapomáhajú hľadaniu riešenia.

Taliansko chce zastaviť financovanie EÚ v prípade, že si krajiny nerozdelia migrantov z lode Diciotti

Taliansky podpredseda vlády Luigi Di Maio vyhlásil, že jeho strana by hlasovala o pozastavení financovania Únie, ak sa ostatné členské štáty nedohodnú a neprijmú migrantov z lode Diciotti. Európska komisia preto zvolala mimoriadne zasadnutie.

Keď ale Rím nakoniec povolil všetkým migrantom,  aby vystúpili na breh, Európska komisia jeho rozhodnutie verejne uvítala.

„Vítam, že sa našlo riešenie a že migranti z lode Diciotti budú môcť vystúpiť a dostať starostlivosť, ktorú potrebujú,“ povedal eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos v sobotu večer. Spresnil, že sa tak stalo vďaka solidarite naprieč hranicami a komunitami.

Komisár súčasne upozornil, že „nemôžeme vždy čakať na tento typ solidarity“. Zdôraznil, že musia existovať štrukturálne opatrenia.