Kvóty nepritiahli v Maďarsku k referendu dosť ľudí

Referendum o utečendoch v Maďarsku, zdroj: TASR, Ladislav Vallach

Nedeľňajšie referendum o utečeneckých kvótach v Maďarsku bolo neplatné vzhľadom na nízku účasť, hoci sa drvivá väčšina zo zúčastnených voličov vyslovila proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov v EÚ. Ukazujú to takmer úplné výsledky sčítania, ktoré v noci na dnes zverejnila volebná komisia.

Z výsledkov sčítania 99,98 percenta odovzdaných hlasov vyplýva, že stanovisko maďarskej vlády proti kvótam podporilo viac ako 3,25 milióna voličov, teda 98,3 percenta tých, ktorí odovzdali platné hlasy.

Účasť na referende však dosiahla 43,9 percenta – a po odpočítaní takmer štyroch percent neplatných hlasov dokonca len 40,1 percenta. Aby bolo hlasovanie platné, muselo viac ako 50 percent maďarských voličov odovzdať platné hlasy.

Obyvatelia Maďarska sa v referende vyjadrovali k otázke: „Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?“

„Vynikajúci výsledok“

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v nedeľu avizoval, že navrhne novelu ústavy, v ktorej bude zakotvená vôľa občanov vyplývajúca z referenda.

Podľa jeho slov bude druhou súrnou úlohou uplatniť tento výsledok aj v Bruseli. „Otázkou je, či si môže demokratické spoločenstvo európskych krajín dovoliť nanútiť členskej krajine svoju vôľu, ktorú 90 percent účastníkov referenda odmieta,“ zdôraznil Orbán a sľúbil, že urobí všetko pre to, aby sa to nemohlo stať.

Premiér výsledok plebiscitu označil za vynikajúci. „Prekonali sme výsledok ľudového hlasovania o vstupe Maďarska do Európskej únie,“ zdôvodnil.

Orbán pripomenul, že vstup do EÚ podporilo 3,056 milióna voličov, pričom terajšie výsledky sú už v okolí 3,204 milióna hlasov odmietajúcich kvóty a veľká časť hlasov zahraničných Maďarov ešte nie je známa.

Účasť bola vyššia než pri posledných voľbách do Európskeho parlamentu, čo podľa predsedu maďarskej vlády bude „dostatočne silnou zbraňou aj v Bruseli“.

Jobbik hovorí o prehre

Neplatné referendum neznamená porážku pre vládnucu stranu Fidesz, ale pre celé Maďarsko, reagoval predseda ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik Gábor Vona. Šéf Jobbiku súčasne vyzval premiéra Viktora Orbána, aby odstúpil, informovala agentúra MTI.

Väčšina voličov podľa Vonu svojím prístupom k referendu nevyslala odkaz Bruselu ale premiérovi Orbánovi. Maďarskí voliči podľa neho dali najavo, že sa viac ako migrácie obávajú prílišnej moci Orbánovej vlády.

Vona vyjadril presvedčenie, že Brusel sa bude zaujímať iba o to, či bolo referendum platné.

„Brusel to nemilosrdne využije proti Maďarsku,“ zdôraznil Vona s poznámkou, že Orbán musí odstúpiť, pretože v tejto situácii nedokáže na európskom poli obhájiť záujmy Maďarska.

Predseda Jobbiku teraz považuje za nevyhnutné novelizovať ústavu Maďarska tak, aby nebolo možné v Maďarsku aplikovať migračné kvóty.

Protest

Referendum o utečeneckých kvótach sprevádzal v nedeľu podvečer protest opozičnej ochranárskej strany Dialóg pre Maďarsko (PM).

Rečníci na zhromaždení v Budapešti kritizovali maďarskú vládu za to, že udržiava ľudí v strachu a neštíti sa nijakých prostriedkov na presadenie svojich záujmov.

„Nízka účasť voličov v referende v priebehu dňa naznačila, že vláda premiéra Viktora Orbána stratila dôveru voličov, preto je potrebné už tento mesiac začať pripravovať predčasné voľby,“ povedala v prejave pred niekoľkými stovkami demonštrantov na Kossuthovom námestí spolupredsedníčka PM Tímea Szabóová.

Národná volebná komisia (NVK) pôvodne zhromaždenie označila za protiústavné a zakázala ho so zdôvodnením, že ide o volebné zhromaždenie. Strana sa ale odvolala na to, že polícia jej podujatie povolila.

Vo večerných správach maďarské verejnoprávne médiá, ktoré sú pod kontrolou vlády, uviedli, že v Srbsku čakajú utečenci na „dobrú správu“ o neplatnosti plebiscitu a že už zajtra chce „s pomocou Allaha“ prísť do Maďarska zhruba 10.000 arabských migrantov.