Kybernetická bezpečnosť: Nečinnosť štátov znamená ekonomické straty

(zdroj: CYBERSECPL)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Kybernetická bezpečnosť

„Vo svete, kde už najdôležitejší hráči pripravujú pravidlá, ktoré rozhodnú o budúcnosti kyberpriestoru, musí byť počuť Európsky hlas,“ povedala programová riaditeľka konferencie CYBERSEC Forum 2015 Joanna Świątkowska.

Prvý ročník konferencie prilákal do Krakova vyše 130 rečníkov, ktorí sa vyjadrili k štátnej, vojenskej a komerčnej stránke bezpečnosti. V krajinách Vyšehradskej skupiny je to prvá iniciatíva tohto typu aj veľkosti. Svoju podporu jej vyjadrili prezident Andrzej Duda i minister národnej obrany Tomasz Siemoniak.

Domáci organizátori z Kosciuszko Institute tvrdia, že Poľsko je vďaka svojej geopolitickej polohe a zapojeniu do Východného partnerstva obzvlášť vystavené destabilizujúcim aktivitám v kybernetickom priestore. Na podujatí predstavili nový odborný časopis European Cybersecurity Journal, ktorý sa má stať platformou na výmenu skúseností.

Vyše 400 učastníkov, vrátane zástupcov Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, sa zhodlo, že dôvera sa v tejto oblasti nedá budovať vytváraním regulácie. Členka Európskej iniciatívy pre kybernetickú bezpečnosť Helena Raudová v novom periodiku zdôraznila, že podceňovanie rizík a nečinnosť štátov môže vyústiť nielen do nepríjemností pre občanov, ale aj do zásadných ekonomických strát.

Demonštrovala to najnovšia štúdia portálu Niebezpiecznik.pl, ktorá predstavila spôsob, ako pomocou jediného mailu z cudzích účtov ukradnúť 9 miliónov zlotých (2,12 mil. eur).

„Kým kyberzločinci sa pohybujú rýchlosťou svetla, vlády sa hýbu rýchlosťou práva,“ poznamenal Adam Palmer z americkej spoločnosti FireEye. Poľský generál Krzysztof Bondaryk hovorí, že jeho krajina s potrebnými nástrojmi meškala približne 10 rokov.

Musíme si pomáhať

Posilňovaniu bezpečnosti napomáha domáca aj medzinárodná spolupráca. O to viac, že konferencia riešila okrem tradičných útokov na kritickú infraštruktúru aj internetovú propagandu. „Kybernetická bezpečnosť je už z definície fenomén, ktorý najlepšie vystihuje vzájomná prepojenosť. Jednotné, inteligentné a udržateľné riešenia musia byť cieľom vlád a nie len samotných technologických spoločností,“ dodáva Raudová.

CYBERSEC Forum sa nevyhlo ani téme špionáže. James Andrew Lewis z Centra pre strategické a medzninárodné štúdiá (CSIS) uviedol, že Spojené štáty by mali menej špehovať európskych partnerov, no EÚ musí uznať, že svet, ktorý by formovali Rusko a Čína, by jej bol „menej príjemný“.

Kybernetická bezpečnosť na najvyššej úrovni sa do Poľska vráti. Na budúci rok bude jednou z klúčových tém varšavského summitu NATO.