Lajčák: Nie je pochýb, že EÚ a USA sú najbližší spojenci

zdroj MZV

Konferencia sa zameriava na význam väzieb medzi USA a EÚ a zaoberá sa vzájomnými politickými, vojenskými a hospodárskymi vzťahmi. Hlavnou témou jubilejného 10. ročníka tohto fóra bola "Dôležitosť euroatlantických vzťahov a vzťahov medzi USA a EÚ“.

Minister v rámci svojho vystúpenia pripomenul desiate výročie pražského summitu NATO, na ktorom Slovensko dostalo pozvanie stať sa členom Aliancie. „Nikdy nezabudneme, akú kľúčovú úlohu v tomto procese zohrali Spojené štáty americké,“ uviedol.

Lajčák taktiež vo svojom prejave zdôraznil úlohu Spojených štátov, ktoré spoluformovali s EÚ v posledných 20 rokoch tvár starého kontinentu.

Hodnotové prepojenie podľa neho ostalo dodnes. „Nie je pochýb o tom, že EÚ a USA sú najbližší spojenci,“ ubezpečuje.

Reagoval tým na novú americkú obrannú stratégiu, podľa ktorej majú USA presúvať svoju pozornosť z Európy na Áziu a hľadať nových spojencov.

Lajčák vyzdvihol aj ekonomickú prepojenosť oboch celkov. Svedčí o tom napríklad objem amerických investícií v krajinách EÚ a rovnako tak aj objem európskych investícií v USA, ktoré predstavujú viac ako osemnásobok investícií v Číne a Indii dohromady.

Stredná Európa dnes nie je podľa šéfa slovenskej diplomacie „konzumentom transatlantickej bezpečnosti“, ale prispieva k šíreniu jej hodnôt a cieľov.

K Afganistanu Lajčák uviedol, že Slovensko ostáva stáť po boku svojich spojencov. „Slovensko je plne zviazané s budúcnosťou Afganistanu, nielen do roku 2014, ale aj po ňom,“ vyhlásil.

Tiež pripomenul, že Afganistan je jedna z troch krajín, ktorá je prioritou pre našu rozvojovú pomoc. NATO plánuje stiahnuť vojenské jednotky z Afganistanu do konca roku 2014.

Na konferencii vystúpili aj predseda vlády ČR Petr Nečas, viacerí ministri českej vlády, bývalý britský ministerský predseda James Gordon Brown, bývalý poľský prezident Aleksander Kwasniewski, bývalý viceprezident USA Richard Bruce „Dick“ Cheney, bývalí ministri financií USA Lawrence Summers a Robert Rubin, či prezident Ruských železníc Vladimir Jakunin.