Lajčák pohrozil premiérovi Republiky srbskej

Krátka správa

Milorad Dodik počas niekoľkých uplynulých dní a najmä v interview pre RTRS (Radio Televizja Republike Srpske) z 20. augusta vo svojich vyhláseniach verejne spochybňoval suverenitu a teritoriálnu integritu Bosny a Herzegoviny.

Dodik prehlásil, že v prípade vyhlásenia nazávislosti Kosova sa mohla Republika srbská vydať podobnou cestou. Podľa neho by “bolo vhodné” vyhlásiť nezávislosť Kosova. Lajčák varoval pred spájaním budúcnosti Republiky srbskej s nezávisloťou srbskej provincie Kososvo. Počínanie Milorada Dodika označil za „škodlivé pre úsilie krajiny pokračovať v začatých reformách a integrácii do euroatlantických štruktúr“.

Dozorná rada pre implementáciu mierovej dohody dala jasne najavo, že medzinárodná komunita nemieni tolerovať pokusy spochybniť Daytonskú mierovú dohodu. Lajčák zdôraznil, že Bosna a Herzegovina je medzinárodne uznaný štát, ktorý sa skladá z dvoch entít (srbskej a bosniansko-chorvátskej), pričom Republika srbská je len jednou z týchto entít. Dodal, že politickí predstavitelia sú viazaní povinnosťou potvrdzovať svojím konaním a vyhláseniami ústavný poriadok Bosny a Herzegoviny.

Dodik prehlásil, že jedinou trvalou entitou je Republika srbská a štátny útvar Bosna a Herzegovina je len prechodnou záležitosťou. Lajčák Dodikovi pripomenul, že pred voľbami v roku 2006 podpísal deklaráciu, v ktorej sa zaviazal seba osobne aj svoju stranu konať v súlade s Všeobecným rámcom mierovej dohody pre Bosnu a Herzegovinu.  

Jedným z hlavných problémov Bosny a Herzegoviny je veľkosť byrokratického aparátu a neprehľadnosť štruktúr, ktoré federáciu riadia. Značná časť štátneho rozpočtu sa odčerpáva len na administratívne riadenie štátu. Medzinárodné spoločenstvo sa problém snaží riešiť reformou, ktorá by mala smerovať k väčšej centralizácii. Dosiahnuť dohodu medzi Srbmi, Chorvátmi a bosnianskymi moslimami je však beh na dlhé trate.