Lajčák sa môže stať splnomocnencom OSN na Západnej Sahare, ponúk má viac

Minister zahraničných vecí a európských záležitostí Miroslav Lajčák. [TASR/Martin Baumann]

Slovenský minister by mal na poste vyslanca OSN v severnej Afrike nahradiť bývalého nemeckého prezidenta. Rezort diplomacie sa zatiaľ vyjadrovať nechce a tvrdí, že Lajčák má viac ponúk.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) môže byť vymenovaný za nového splnomocnenca OSN pre konflikt na Západnej Sahare.

Uviedla to AFP s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje. Podľa nich by mala byť Lajčákova nominácia potvrdená v nasledujúcich týždňoch, ak ju nebude namietať jedna zo strán sporu na Západnej Sahare.

„Ako dnes (vo štvrtok 13. februára) zaznelo na hodnotiacej konferencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pán minister Lajčák má viacero ponúk. K jednotlivým ponukám sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme,” uviedol pre EURACTIV.sk riaditeľ tlačového odboru ministerstva Juraj Tomaga.

Medzi Marokom a nezávislosťou

Miesto vyslanca pre Západnú Saharu sa uvoľnilo v máji 2019, keď z neho zo zdravotných dôvodov odstúpil bývalý nemecký prezident Horst Köhler.

Západná Sahara leží medzi Marokom a Mauritániou. Od 70. rokov minulého storočia je na 80 percent kontrolovaná Marokom, ktoré ho považuje za integrálnu súčasť svojho územia. To rozporuje Front Polisario, hnutie za nezávislosť podporované Alžírskom. Polisario žiada referendum, v ktorom by obyvatelia Západnej Sahary rozhodli o nezávislosti alebo včlenení do Maroka. Polisario viedlo v rokoch 1975 až 1991 vojnu za nezávislosť. Maroko ponúklo Západnej Sahare autonómiu, trvá však na svojich nárokoch.

Splnomocnencovi Köhlerovi sa v posledných mesiacoch neporadilo doviesť obe strany k dohode. OSN malo v poslednej dobe problém nájsť jeho nástupcu, nomináciu odmietli buď samotní kandidáti alebo strany sporu.

Na spornom území pôsobí 240-členná mierová misia OSN s názvom MINURSO. Jej úlohou je udržovať prímerie.

Post na západnom Balkáne

Na začiatku roka sa hovorilo o tom, že Lajčák by bol vhodným kandidátom na post osobitného vyslanca Európskej únie pre západný Balkán. O vytvorenie postu je záujem zo strany Chorvátska, ktoré v tomto polroku predsedá Rade EÚ.

Lajčák sa k špekuláciám nechcel vyjadrovať.

Pred tým, ako sa stal slovenským ministrom zahraničným vecí, zastával Lajčák viacero medzinárodných diplomatických postov. V roku 2006 vyrokoval, zorganizoval a dohliadal nad referendom, ktoré viedlo k nezávislosti Čiernej Hory. Neskôr pôsobil ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine.

V rokoch 2018 a 2019 vo funkcii ministra zahraničných vecí zastával post predsedu Valného zhromaždenia OSN.