Láska za plyn

Na včerajšej návšteve Bruselu musel ukrajinský prezident Juščenko vysvetľovať informáciu, ktorá prenikla z kruhu jeho poradcov, že zvažuje opäť otvoriť dohodu o dodávkach a tranzite plynu podpísanú premiérkou Tymošenkovou a jej ruským kolegom Putinom. Najmä vďaka tejto dohode sa podarilo zažehnať krízu, v dôsledku ktorej sa obmedzili dodávky plynu do 18 európskych krajín, a Slovensko či Bulharsko ostali úplne bez plynu.

Juščenko predsedu Komisie Barrosa uistil, že Ukrajina sa bude plne pridržiavať dohody s Ruskom o tranzite plynu do EÚ. súčasne však podotkol, že dohodu nepovažuje za najšťastnejšiu – Ukrajina bude v jej dôsledku musieť platiť viac, než by zaplatila ak by akceptovala ponuku Gazpromu z konca roka 2008 a to práve v čase, keď ekonomiku zasiahla kríza. Juščenko trval na tom, že problém nebol v tranzite, ale dodávkach.

Barroso zopakoval, že Ukrajina i Rusko stratili krízou dôveryhodnosť ako dodávatelia plynu. Budúcnosť európsko-ukrajinských vzťahov v podstate podmienil stabilitou Ukrajiny, ako energetického partnera: „Vieme že Ukrajina chce prehĺbiť svoje vzťahy s EÚ a my tiež. Ale v oblasti energetiky vznikol problém, ktorý treba riešiť.“ Vyslovil vieru, že sa niečo podobné nebude každý rok opakovať.

Na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí Barroso povedal: „Dnešný záväzok je dôležitým krokom, ktorý nám umožní zamerať sa na širšie vzťahy.“ Zároveň však Juščenka uistil, že januárová plynová kríza nebude mať následky na bilaterálne vzťahy.

Ukrajinský prezident prejavil záujem o užšie prepojenie s európskymi energetickými trhmi – technologické, i v oblastiach ako environmentálne štandardy. Barroso navrhol zapojenie Ukrajiny do stredoeurópskej elektrickej siete, mohla by sa stať aj členom Európskeho energetického spoločenstva. EÚ tiež pomôže s hľadaním medzinárodných investorov, ktorí by modernizovali jej energetické siete.