Lepšie vzťahy s Ruskom musia počkať

Federica Mogheriniová (zdroj: Rada EÚ)

Opätovné vojenské strety na východe Ukrajiny oddialili úvahy o uvoľnení vzťahov s Ruskom. „Rušenie sankcií vo svetle súčasných udalostí nikomu nenapadlo,“ vyhlásil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Európska únia naopak pripraví stratégiu boja proti ruskej propagande.

V priebehu minulého týždňa pritom spravodajská agentúra Reuters získala dôvernú správu Vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federici Mogheriniovej, ktorá navrhovala nový prístup k Ruskej federácii. Podľa nej by EÚ a Kremeľ mohli spolupracovať aspoň na riešení mimoeurópskych bezpečnostných otázok.

Nová stratégia EÚ

Pokračujúce boje o donecké letisko si medzitým vyžiadali desiatky obetí. Pondelňajšie stretnutie ministrov zahraničných vecí dvadsaťosmičky preto skôr hovorilo o potrebe prehodnotiť stratégiu EÚ voči Rusku z roku 2010.

„V roku 2010 únia vnímala Rusko ako krajinu, ktorá sa chce modernizovať a Európa jej k tomu ponúkala technológie, dnes to už neplatí,“ uviedol pre TASR český minister Lubomír  Zaorálek. Skonštatoval, že nejde o to, zásadne meniť politiku EÚ voči Rusku, ale pokúsiť sa zmeniť súčasnú ruskú politiku.

Podobne sa vyjadril aj jeho litovský rezortný kolega Linas Linkevičius: „Nemyslím si, že my by sme mali premýšľať o tom, ako sa znovu zapojiť do dialógu s Ruskom. Premýšľať o tom by malo Rusko.“

Moskva naďalej vytrvalo odmieta priame zapojenie svojich vojakov do konfliktu na východe Ukrajiny. Tvrdí, že príslušníci ruského vojska sú tam na dobrovoľne.

Ako pokračovať?

Viacero krajín požaduje od vysokej predstaviteľky dôraznejšie kroky. Niektorí ministri zároveň upozornili, že EÚ nemá vypracovanú dlhodobú perspektívu.

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz vraví, že EÚ by sa mala posunúť od reakčnej politiky a od diskusií zameraných čisto na sankcie k dlhodobejšej vízii. Jeho pozíciu podporili aj dánsky minister Martin Lidegaard a Švédka Margot Wallströmová, no jednoznačne sa vyslovili za zachovanie súčasných hospodárskych opatrení.

EÚ sa na návrh štyroch členských štátov začne zaoberať aj šírením ruskej propagandy na svojom území. Federica Mogheriniová prisľúbila, že nová pracovná skupina spoločne s lotyšským predsedníctvom pripraví konkrétny postup.