Líbya: Rebeli dostanú prostriedky zo zmrazených účtov

zdroj: TASR/ AP

Predstavitelia EÚ a NATO včera (23. augusta) uviedli, že začali rokovania, ktorých cieľom je dosiahnuť dohodu o uvoľnení pomoci a rozmrazení Kaddáfiho finančných zdrojov v zahraničných bankách v hodnote približne 100 miliárd eur v prospech rebelov. A to aj napriek tomu, že Kaddáfiho sa doposiaľ nepodarilo chytiť.

„Ešte to nie je skončené,“ uviedla včera počas tlačovej konferencie šéfka EÚ pre zahraničie. Dodala, že podľa predsedu Dočasnej národnej rady Mahmúda Džibrila v súčasnosti povstalci kontrolujú približne 80 percent územia Líbye.

Predstavitelia EÚ zároveň uviedli, že sú pripravení pomôcť krajine s organizovaním volieb, ustanovením súdneho systému, financovaním médií a záujmových združení, reformou polície a vytvorením „zvučných hospodárskych politík pre rast, rozvoj a vytváranie pracovných miest“.

Dočasná líbyjská vláda však bude potrebovať prostriedky na to, aby zabezpečila mzdy pre pracovníkov verejnej správy ako sú napríklad policajti, či zdravotné sestry ako aj dostatočné zásoby a znovunaštartovanie ekonomiky, uviedla Ashtonová. „Toto je bohatá krajina. Otázkou je, ako opäť rýchlo rozhýbať ekonomiku,“ dodala šéfka EÚ pre zahraničie. Odmietla však odpovedať na otázku, či EÚ tlačí na to, aby boli sankcie voči Líbyi zrušené čo najskôr- teda ešte predtým ako sa oficiálne podarí zvrhnúť Kaddáfiho režim.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) už dávnejšie uviedla, že začne s pôžičkami pre krajiny Severnej Afriky a Stredného východu, pričom prvým štátom by mal byť Egypt. Celková suma pôžičiek by mohla dosiahnuť sumu 2,5 miliardy eur do roku 2013.

Zárodky demokracie    

Šéf povstalcov Džibril údajne uviedol, že prerod krajiny „začína okamžite“ a dodal, že v Katari sa už dnes uskutoční stretnutie, ktorého cieľom je získať 2,4 miliardy dolárov (1,6 miliardy eur) vo forme pomoci.

„Pád hlavného mesta znamená pád režimu,“ povedal Džibril pre BBC a doplnil: „Nepreháňam ak poviem, že v priebehu niekoľko pár dní príde k ďalšiemu oslobodeniu.“

„Vybudujeme novú Líbyu, so všetkými Líbyjčanmi ako bratmi v jednotnom, občianskom a demokratickom štáte,“ dodal šéf povstalcov.

Povstaleckej vláde sa zároveň podarilo zvýšiť svoju legitímnosť po tom, čo ju uznali viaceré štáty a organizácie, vrátane Egypta a Arabskej ligy. Zajtra (25. augusta) sa Džibril plánuje stretnúť s talianskym premiérom Silviom Berlusconim v Miláne.

Niektorí však vyjadrili obavy nad tým, či sa Džibrilovi a ostatným povstaleckým lídrom podarí udržať si kontrolu nad svojimi silami, najmä nad súkromne zorganizovanými vojenskými skupinami. Ďalšou otázkou je ako sa rebeli postavia voči Kaddáfiho kmeňu a jeho podporovateľom.

Rebeli si už vyslúžili kritiku za to, že minulý týždeň bez ďalších konzultácií zverejnili návrh dočasnej ústavy, a to aj napriek tomu, že západní predstavitelia im v tomto ohľade ponúkali pomocnú ruku. Nie je však jasné, v akej miere bude nové líbyjské vedenie otvorené zahraničnej pomoci, najmä zo strany Západu.

Predstavitelia EÚ zatiaľ uviedli, že sú pripravení ustanoviť v Tripolise diplomatickú misiu hneď ako to bude možné. Ashtonová dodala, že tento piatok (26. augusta) cestuje do New Yorku, aby tam s predstaviteľmi Arabskej ligy, Africkej únie a Organizácie islamskej spolupráce pod záštitou OSN prebrala ďalšiu stratégiu ohľadom Líbye.

Postoje

Americký prezident Barack Obama líbyjského vodcu Muammara Kaddáfiho vyzval, aby sa „jasne“ vzdal moci a povstalcom oslavujúcim víťazstvo odkázal, že ich boj „ešte nie je skončený.“

„Líbya, akú si zaslúžite je na dosah,“ povedal americký prezident. Dodal však, že pred povstalcami stoja veľké výzvy, keďže Kaddáfiho 40-ročný režim bude potrebné nahradiť novou vládou.

Britský vicepremiér Nick Clegg včera uviedol, že „je len otázkou času“ kým sa podarí poraziť Kaddáfiho režim.