Líbyjskí imigranti zostanú v Európe

foto: utečenci z Iraku, zdroj: TASR/AP

Bezpečnostné zložky zachránili včera okolo 500 ľudí plaviacich sa z Líbye. Ich jednoduché plavidlo narazilo na skaly v blízkosti talianskeho ostrova Lampedusa.

Takéto šťastie nemalo asi 61 utečencov, ktorí zomreli od hladu a smädu ešte predtým ako sa ich plavidlo 10. apríla doplavilo spať na pobrežie Líbye odkiaľ sa pôvodne vyplavilo.

Túto plavbu prežili iba jedenásti pasažieri, pričom dvaja z nich zomreli krátko potom. Podľa britských novín The Guardian, západné vojenské lode ignorovali ich plavidlo pri volaní o pomoc. Hovorcovia námorníctva sa k tomuto incidentu odmietli vyjadriť.

Tieto dva incidenty naznačujú nový trend. Za posledných pár dní sa na pobreží Lampedusy vylodilo niekoľko preťažených lodí, ktorých pasažieri pozostávali zväčša z čiernych africkým imigrantov.

Taliansky minister vnútra Roberto Maroni uviedol, že imigranti pochádzajú z Líbye a utekajú pred vojnou, preto nebudú repatriovaní do svojej vlasti.

Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová uviedla, že sa neustále obáva zlej humanitárnej situácii v Líbyi.

„Správy o mužoch, ženách a deťoch zo subsaharskej Afriky, ktorí sú nútení opustiť krajinu pred Kaddáfího režimom, sú obzvlášť znepokojujúce,“ vyjadrila sa Malmströmová v písomnom vyhlásení.

Malmströmová nalieha, aby EÚ preukázala solidaritu a ponúkla pomoc členským štátom, ktoré sú najviac vystavené imigrácii, ako aj krajinám severnej Afriky, do ktorých tiež prúdia utečenci z Líbye. „Nesmieme zabúdať, že Tunisko a Egypt prijali väčšinu z 650 000 ľudí, ktorí utiekli pred násilím v Líbyi v posledných mesiacoch“, hovorí Malmströmová.

Členské krajiny sú ale zatiaľ na konkrétnu pomoc skúpe. Nové riešenie, ktoré komisárka navrhla zahŕňajú poskytnutie finančnej podpory krajinám, ktoré sú ochotné utečencov prijať.

Výkonný riaditeľ humanitárnej agentúry Mapendo International Sasha Chanoff tvrdí, že približne 10 000 utečencov z Darfúru, Somálska, Eritrey, Iraku a iných krajín postihnutých konfliktami sa predtým ako vypukla vojna v Líbyii usadilo v Tripolise a iných líbyjských mestách.

Komisárka taktiež uviedla, že na 12. mája exekutíva EÚ zorganizovala konferenciu za účasti ministrov vnútra EÚ, predstaviteľov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, Európskeho podporného úradu pre azyl a Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Konferencia sa bude zaoberať hlavne umiestením a presťahovaním utečencov a budú sa posudzovať záväzky a povinnosti členských štátov EÚ, dodala Malmströmová.