Líder v boji proti kyberzločinu bude hostiť bezpečnostnú konferenciu

Pokračovanie súčasného status quo v oblasti ochrany dôležitej informačnej infraštruktúry (CIIP) nie je správnou voľbou, uvádza sa na stránke ministerskej konferencie EÚ o ochrane dátovej infraštruktúry, ktorá sa uskutoční 27. – 28. apríla v Talinne. Organizuje ju Estónsko, ktoré sa považuje za európskeho lídra v ochrane pred kyberzločinom.

Na ochranu pred útokmi v internetovom svete kladie EÚ čoraz väčší dôraz. Komisárka Viviane Redingová, zodpovedná za informačnú spoločnosť a média, sa bude zaoberať kyberzločinom v novom komuniké, povedal pre EurActiv komisárkin hovorca.

Najväčšie obavy vyvolávajú možné kyberútoky na elektrické prenosové sústavy. Po januárovom rusko-ukrajinskom spore, ktorý vyústil do prerušenia dodávok zemného plynu i do krajín EÚ, sa experti zhodli, že kolaps prenosovej sústavy v ktorejkoľvek východnej alebo južnej krajine EÚ by mohol viesť k dlhotrvajúcemu celkovému výpadku elektrickej energie (tzv. blackoutu).

Wall Street Journal publikoval článok, v ktorom informoval, že kyberšpióni z Ruska a Číny sa nabúrali do elektrickej prenosovej sústavy v USA a inštalovali do nej softvér, ktorý ak by použili, spôsobil by problémy v prevádzke celého systému. Informáciu prebrali aj mnohé ďalšie svetové médiá.

Dobre informovaní terajší a niekdajší predstavitelia z oblasti národnej ochrany USA informovali, že špióni nezamýšľali poškodiť energetickú sieť. Nie je však vylúčené, že by sa o to nepokúsili rovnakým spôsobom v čase nejakej vojny alebo krízy.

Zaujímavosťou je, že prelomenie ochrany riadiaceho systému amerických energetických sietí nezaznamenali firmy, ktoré sú poverené ich riadením, ale americké špionážne služby. Tajné služby sa obávajú, že tretie osoby by mohli prostredníctvom internetu získať kontrolu nad energetickými zariadeniami, jadrovými elektrárňami alebo finančnými sieťami.

Európska komisia nedávno navrhla, aby sa bezpečnosť dôležitej informačnej infraštruktúry, ktorú vlastní súkromný sektor, chránila prostredníctvom pravidiel s dobrovoľným a nie záväzným charakterom. Bruselskí predstavitelia však doplnili, že ak to bude nevyhnutné, pristúpi sa i k záväzným opatreniam.

Čo bude potrebné na začiatok, je celoeurópska diskusia o hrozbe kyberzločinu. Potom musia EÚ a členské krajiny definovať vhodné opatrenia a až na koniec bude môcť EÚ presadzovať tieto princípy na medzinárodnej úrovni, aj v oblasti vytárania partnerstiev s tretími krajinami.