Lídri EÚ mieria do Washingtonu

Jednou z priorít Nemeckého predsedníctva je zlepšenie vzťahov EÚ-USA

Krátka správa

Nemecká kancelárka Angela Merkel, ktorej krajina prebrala na pol roka rotujúce predsedníctvo EÚ, označila v utorkovom interview pre Financial Times zlepšenie vzťahov medzi EÚ a USA za jednu z priorít.

Prvá zahraničná návšteva spolkovej kancelárky odkedy Nemecko zasadlo na predsednícku stoličku EÚ smerovala práve do Washingtonu. S prezidentom Bushom má rokovať o situácii na Blízkom východe, v Afganistane, Iraku, Iráne a Kosove. V súvislosti s Blízkym východom plánuje Merkel obnoviť rokovanie „Kvartetu“ – EÚ, USA, Ruska, OSN – ktorý sa angažuje v riešení blízkovýchodnej krízy. Kancelárka sa vo februári chystá na návštevu regiónu, chce preskúmať možnosti oživenia mierového procesu.

S Angelou Merkel miery do Washingtonu aj predseda Komisie José Manuel Baroso. S prezidentom Bushom by mal hovoriť o možnostiach oživenia globálnych obchodných rokovaní, ktoré sa minulý rok dostali do slepej uličky, o boji proti klimatickým zmenám a o téme energetickej bezpečnosti.

Tretím vysokým predstaviteľom Únie, ktorý mieri do Spojených štátov, je šéf európskej diplomacie Javier Solana. Vo štvrtok pricestuje do Washingtonu, stretne sa s americkou ministerkou zahraničných vecí Condoleezou Rice a spolu odcestujú do New Yorku na stretnutie s novým generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom.