Lídri EÚ sa dnes pozrú na ukrajinské reformy

Ukrajina, Rusko, reformy

Predseda EK Jean-Claude Juncker a prezident Petro Porošenko, (zdroj: Európska komisia)

Európska únia dnes oficiálne potvrdí uvoľnenie dodatočných prostriedkov na reformu verejnej správy na Ukrajine a pre boj s tamojšou korupciou. Celkovo sa jedná o bezmála 120 miliónov eur.

Za tieto peniaze očakávajú lídri únie pokrok v ukrajinskom reformnom procese. Z tohto dôvodu sa v Bruseli stretnú predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Komisie Jean-Claude Juncker a ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Od minuloročného aprílového summitu v Kyjeve je čoraz zjavnejšie, že implementácia rusko-ukrajinskej mierovej dohody z Minska zastala na mŕtvom bode. Kyjev sa však úspešne posunul smerom k vízovej liberalizácii a zrejme sa dočká aj pochvaly za boj s korupciou.

Sporná nominácia

Na rôzne inštitucionálne zmeny na Ukrajine už EÚ minula 300 miliónov eur. Dôležitým míľnikom v boji so všadeprítomnou korupciou má byť zriadenie lustračného úradu ministerstva vnútra. Nový orgán by mal identifikovať úradníkov, ktorí sa v minulosti dopustili korupčného správania.

Najmä na domácej scéne spôsobilo rozpaky, že sa na čelo úradu postaví ešte len 24-ročná právnička Anastasia Dejeva. Tú spochybnilo jej doterajšie vystupovanie na sociálnych sieťach a neveria jej ani niektorí analytici.

Pozitívnou správou pre Ukrajinu môže byť to, že vďaka minulotýždňovej Rade EÚ pre zahraničné veci (FAC) sú jej občania opäť bližšie k cestovaniu bez víz. Ministri totiž schválili svoju pozíciu k zrušeniu víz, vďaka čomu zostáva už len potreba dohodnúť sa s Európskym parlamentom a návrh odsúhlasiť.

Stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík, ktorý rokovaniu predsedal, k tomu povedal: „Dnešnou zelenou Rada preukázala svoj záväzok bezvízového styku pre občanov Ukrajiny, pričom zohľadnila splnenie všetkých požiadaviek.“

V predvečer summitu zverejnil Eurostat obchodnú bilanciu európskej dvadsaťosmičky a Ukrajiny. Tá je takmer v rovnováhe. Najväčšie prebytky dosahujú Nemecko a Poľsko, naopak Taliansko a Španielsko majú najväčší deficit. Celú štatistiku nájdete na tomto odkaze.

Prelomiť patovú situáciu

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier a jeho francúzsky náprotivok Jean-Marc Ayrault navrhujú ďalšie stretnutie v tzv. normandskom formáte, ktoré by malo pohnúť so zabrzdeným mierovým procesom. Uskutočniť by sa mohlo už budúci utorok, 29. novembra, opäť v bieloruskom Minsku.

Rusko a Ukrajinu rozdeľuje diametrálne odlišný pohľad na to, či má Kyjev najprv získať kontrolu nad východnou hranicou a až následne usporiadať voľby vo východných regiónoch. OBSE tak naďalej prináša správy o tom, že napriek prímeriu dochádza na východe k prestrelkám.

„Napriek tomu, že neuspejeme v hľadaní veľkých riešení, takéto stretnutia majú zmysel, aby sa situácia nevymkla spod kontroly,“ tvrdí Steinmeier.