Lídri EÚ zostrujú kritiku iránskych volieb

Podľa iránskych štátnych médií bolo v protestoch, ktoré začali po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb 13. júna, zabitých sedem, alebo osem ľudí. Vonkajší pozorovatelia však odhadujú viac ako sto obetí. Desiatky protestujúcich bolo zatknutých.

„Európska únia pozoruje reakciu na protesty v Iráne s vážnym znepokojením“, píše sa vo vyhlásení lídrov EÚ prijatom na minulotýždňovom summite v Bruseli. „Jednoznačne odsudzuje použitie násilia proti protestujúcim, ktoré vedie k stratám na životoch… úrady by sa mali zdržať použitia násilia proti demonštrantom.“

Vyhlásenie podčiarkuje dôležitosť komunikácie Iránu s medzinárodným spoločenstvom, najmä v otázke jeho jadrového programu. Západ sa obáva, že cieľom Teheránu je vyrobiť jadrové zbrane, ten však označuje svoj program za výlučne mierový.

Iránsky najvyšší vodca Ajatolláh Alí Chamanei vyzval v piatok na zastavenie demonštrácií. Povedal, že v opačnom prípade budú vinu za krviprelievanie niesť lídri protestujúcich.

Nemecká kancelárka Angela Merkel označila prejav, v ktorom Chamenei napadol zahraničné mocnosti za spochybňovanie výsledku volieb, za „sklamanie“.

Mnohé európske vlády a ľudskoprávne organizácie kritizujú voľby a reakciu iránskych úradov na protesty. Americký prezident Barack Obama však zatiaľ svoje komentáre zmierňuje, chce si ponechať čo najväčší priestor na potenciálne budúce rokovania.

„Nechceme budiť dojem, že sa cudzinci… pletú do volieb v Iráne… no musíte odsúdiť, čo má byť odsúdené“, povedal francúzsky prezident Sarkozy a zároveň dodal, že Obamov postoj chápe.

Britský premiér Gordon Brown vyhlásil, že si želá dobré vzťahy s Iránom, pokiaľ je Teherán „schopný ukázať svetu, že jeho voľby prebehli férovým spôsobom a že v ňom nepanuje žiadne nespravodlivé potláčanie práv a jednotlivcov“.

Začiatkom minulého týždňa sa britský minister zahraničných vecí David Miliband jasne vyjadril, že pochybnosti o regulárnosti volieb môžu mať vplyv na rokovania o iránskom jadrovom programe, do ktorých sú zapojené Spojené štáty, Rusko, Čína, Británia, Francúzsko a Nemecko.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier povedal, že je dôležité udržať dialóg a Iránom, a Berlín si stále želá, aby sa predstavitelia Teheránu zúčastnili na stretnutí ministrov zahraničných vecí G8, ktoré sa bude konať v Trieste.