Lídri G7 sa jednohlasne postavili za Ukrajinu

„Tvárou v tvár neprijateľnému zasahovaniu do ukrajinskej suverenity zo strany Ruskej federácie stojíme na strane ukrajinskej vlády a ľudu,“ vyhlásili na konci prvého dňa rokovaní v Bruseli vedúci predstavitelia krajín G7.

Rusi sa mimo zoskupenia najvyspelejších štátov sveta ocitli prvýkrát od roku 1998.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová naznačila, že Západu už s Moskvou dochádza trpezlivosť. „Ak v niektorých otázkach nedosiahneme pokrok, stále je tu aj možnosť sankcií, vrátane ťažkých sankcií tretej fázy,“ pohrozila včera kancelárka.

Dvojdňové zasadanie G7 v sídle Rady EÚ je politickým vrcholom súčasnej návštevy amerického prezidenta Baracka Obamu v Európe. Obama by sa v Európe mohol stretnúť aj so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, no k stretnutiu na oslavách sedemdesiateho výročia dňa D v Normandii nedôjde. Informovali o tom ruské úrady.

Putina pozvali do Francúzka ešte pred anexiou Krymu a vypuknutím krízy na východe Ukrajiny. Okrem Merkelovej sa na bilaterálnom stretnutí dohodol s britským premiérom Davidom Cameronom a francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom.

Barack Obama sa ruskému prezidentovi pravdepodobne zámerne vyhol. Pracovníci kancelárie amerického prezidenta vyhlásili, že nie je dôležité kto sa s Putinom stretne, ale „čo tam ľudia povedia“.

Rastúci význam Angely Merkelovej pre európsku bezpečnosť zdôrazňuje aj Judy Dempseyová z think-tanku Carnegie Europe. Európske krajiny musia zaplniť medzeru, ktorú vytvára meniaca sa úloha USA vo svete a posun ich priorít.

Európania podľa nej už pridlho bezostyšne závisia na americkej vojenskej sile. Aj 65 rokov po založení NATO zostávajú Spojené štáty jeho najväčším prispievateľom.

V roku 2013 poskytol Washington na fungovanie Severoatlantickej aliancie 73 % jej rozpočtu.

Obamova poľská zastávka

„Nasledujúcich niekoľko dní bude pre históriu Ukrajiny kľúčových,“ povedal budúci ukrajinský prezident Petro Porošenko na tlačovej konferencii s Barackom Obamom vo Varšave. Porošenko získal od Spojených štátov ústne vyjadrenie podpory a prísľub budúceho školenia obranných jednotiek.

Obama naďalej ubezpečoval Poľsko a pobaltské štáty o svojom odhodlaní brániť východoeurópsku bezpečnosť. Na tento zámer vyčlenil dodatočnú miliardu dolárov.

Kým v Poľsku sa táto čiastka javí ako malá, premiéri Českej a Slovenskej republiky si prítomnosť vojakov NATO na svojom území neželajú vôbec.

„Neviem si predstaviť, že by boli na našom území cudzí vojaci,“ uviedol včera po rokovaní vlády Róbert Fico s odvolaním sa na historickú skúsenosť.

Americký prezident ponúkol Poliakom vystuženú ochranu východných hraníc. „Väčšie národy nesmú šikanovať malé,“ dodal. Rusko na Ukrajine obvinil z prenášania „temnej taktiky z 20. storočia do tohto nového“.

„Dni impérií a sfér vplyvu sú preč,“ vyhlásil Barack Obama na záver v príhovore poľskej verejnosti.