Lídri únie ladili ochranu hraníc

(zdroj: Európska komisia)

Večerné bruselské rokovanie lídrov Európskej únie a západného Balkánu malo nebývalý formát. Nezúčastnili sa ho Francúzi ani Turci, s ktorými sa únia dohodla už skôr. Pôvodne šestnásťbodový  plán predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera sa rozšíril na bodov 17.

V spoločnom vyhlásení sa 11 hláv štátov dohodlo na permanentnej výmene informácií, zamedzení sekundárnej migrácie a na spoločnej správe hraníc a migračných tokov. Zhoda sa nerodila ľahko. Už na začiatku stretnutia pohrozil slovinský premiér Miro Cerar tým, že absencia konkrétnych krokov bude znamenať rozpad zjednotenej Európy. Jeho bulharský kolega Bojko Borisov žiadal, aby si únia stanovila, či príjme milión utečencov, dva, päť alebo desať miliónov.

Ľudskosť na prvom mieste

Diskusie za účasti vysokého komisára OSN pre utečencov Antónia Guterresa trvali do až do ďalšieho dňa. Napokon s jasným stanoviskom, že únia už nebude tolerovať presuny migrantov z krajiny do krajiny k menej zabezpečeným hraniciam, vystúpil predseda Komisie. Všetci utečenci sa majú registrovať už v prvej destinácii. „Žiadna registrácia, žiadne práva,“ povedal Juncker.

Angela Merkelová na tlačovej konferencii s predsedom EK zdôraznila, že najmä s ohľadom na jesenné počasie je uviaznutie ľudí na hraniciach nehumánne. Vyhlásila, že Európa musí preukázať, že je kontinentom hodnôt a solidarity.

Ubytovacie kapacity sa rozšíria

Vďaka spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vznikne v Grécku obydlie pre 50 tisíc ľudí z tretích krajín. Ďalších 50 tisíc má vyrásť v ostatných členských štátoch dvadsaťosmičky. Finančne na ne prispejú Európska investičná banka (EIB) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Jedným z prvých praktických krokov bude vyslanie 400 príslušníkov polície do Slovinska, kam sa presunul najväčší nápor migrácie. Posilní sa aj pôsobnosť agentúry Frontex. Únia sa v neposlednom rade zameria aj na spoluprácu s krajinami pôvodu, akými sú Afganistan, Pakistan či Bangladéš. Súčasný pohľad EÚ je taký, že tieto krajiny považuje za bezpečné, bude preto trvať na dodržiavaní readmisných dohôd.