Lieberman v EÚ lobuje za posilnenie vzťahov

Zdoj: České predsedníctvo

Taliansko, Francúzsko, Nemecko a Česká republika sú štyri zastávky na európskej ceste kontroverzného izraelského ministra zahraničných vecí Avigdora Liebermana.

Úlohou lídra sekulárno-nacionalistickej strany „Izrael, náš domov“ je pozitívne ovplyvniť diskusiu v rámci EÚ o budúcnosti posilnených vzťahov s Izraelom (relations upgrade) a jeho novou vládou pod vedením Benjamina Netanjahua (Likud).

Pre úniu je pozícia novej vlády k podobe riešenia blízkovýchodného konfliktu, predovšetkým k vzniku Palestínskeho štátu – ako kľúčovej podmienky Západu- momentálne nečitateľná.

Jedno z prvých vyhlásení Liebermana v úrade bolo, že „ústupky Palestínčanom  vedú len k vojne“.   

Eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner minulý týždeň vyhlásila, že upgrade vzťahov nebude pokým Netanjahu nepodporí vznik Palestínskeho štátu. Odpoveď z Izraela znela, že takáto rétorika ohrozuje úlohu EÚ ako sprostredkovateľa v mierovom procese. Posilnenie vzťahov s EÚ, ktorá je členom blízkovýchodného Kvarteta (EÚ, USA, OSN, Rusko) by podľa nich nemalo byť spájané s inými problémami na Blízkom východe.  

EÚ de facto zastavila práce na akčnom pláne smerujúcom k finalizovaniu upgradu vzťahov s Izarelom ešte po poslednej vojenskej operácii izraelskej armády v Pásme Gazy. Posilnenie vzťahov sa týka vzájomného obchodu a spolupráce v oblastiach energetiky, životného prostredia, vzdelávania a bezpečnosti.

Včera, 4. apríla, sa Avigdor Lieberman stretol s talianskym premiérom Silviom Berslusconim a svojim náprotivkom, bývalým eurokomisárom Francom Frattinim.

V Izraeli sa 8. mája očakáva návšteva pápeža Benedikta XVI. Lieberman na tlačovej konferencii podľa portál euronews povedal, že je dôležité nie len posilňovať vzťahy s umiernenými arabskými štátmi, ale aj vzťahy medzi dvoma najstaršími a najdôležitejšími vierami na svete – kresťanstvom a judaizmom.

Taliansko sa pod Berlusconiho pravicovou vládou pridalo k izraelskému a americkému bojkotu konferencie OSN v Ženeve (Durban II) proti rasizmu, ktorej záverečná deklarácia bola neprijateľná pre mnohé západné krajiny. 

Keď sa Liebermana v Ríme pýtali, či niekedy podporí Palestínsky štát, podľa agentúry AFP povedal: „Cieľom tejto vlády nie je produkovať slogany alebo robiť pompézne vyhlásenia, ale dosiahnuť konkrétne výsledky“. Dodal, že vláda je odhodlaná dosiahnuť s Palestínčanmi a susednými arabskými štátmi definitívny mier.

Vláda údajne len donedávna pracovala na koncepcii svojej zahraničnej politiky, jej prezentácia verejnosti sa očakáva pred plánovaným stretnutím Netanjahua a Baracka Obama v strede mája.

Koncom apríla navštívil Izrael český premiér Mirek Topolánek. Po stretnutí s prezidnetom Šimonom Peresom vyhlásil, že neodporučí Rade ministrov zahraničných vecí prerušiť rokovanie o akčnom pláne.

Podľa Topolánka skutočnosť, že Česko nemá početnú arabskú menšinu ani veľmocenské ambície tak ako niektoré iné členské krajiny EÚ, nezakresľuje vnímanie izraelsko-palestínskeho konfliktu. „Česká republika je vždy na strane pozitívneho riešenia na Blízkom východe  a ani po jej predsedníctve Európskej únie sa na tom nič nezmení(…) Izrael musí vedieť, že má v únii partnera, ktorý mu rozumie“.