Lietadlá CIA na území EÚ

 

Krátka správa

Po troch mesiacoch híringov, prediesol poslanec za Stranu európskych socialistov Giovanni Fava, ktorý viedol vyšetrovací výbor, svoju predbežnú správu o obvinení z nelegálnych transportov podozrivých teroristov a tajných väzeniach nachádzajúcich sa na území EÚ.

Výbor nepodal špeciálnu správu o väzeniach, keďže nie je k dispozícii dostatok dôkazov. Podľa údajov Európskej agentúry pre leteckú bezpečnosť (Eurocontrol) uskutočnilo na území EÚ za posledných 5 rokov medzipristátie až okolo 1000 lietadiel CIA. Podozrenia, že niektoré národné vlády spolupracovali s CIA a tolerovali fakt, že väzni boli dovlečení do tretích krajín podozrivých z používania mučenia, sa stupňujú. 

Podľa Favu boli lety CIA porušením medzinárodnej leteckej dohody, ktorá požaduje, aby letecké spoločnosti hlásili lety, ktoré sprevádza polícia a ich medzipristátia. „Dráhy niektorých letov sú naozaj podozrivé. … Sú to čudné letové dráhy.“ Fava povedal, že je ťažké si predstaviť, že „medzipristátia boli len kvôli doplneniu paliva“.

Podľa New York Times sa CIA odmietla vyjadriť k zisteniam Európskeho parlamentu. Hovorca tajnej služby Paul Gimigliano obhajoval praktiky prepravy podozrivých do tretích krajín.

Gimigliano povedal: „Preprava do tretích krajín je nástrojom proti terorizmu, ktorý USA využíva už roky, a ktorý je v súlade s prijatým právom a povinnosťami vyplývajúcich zo zmlúv. CIA netoleruje mučenie, transporty osôb do tretích krajín za účelom mučenia alebo získavanie tajných informácií mučením“.