Londýn chce, aby Únia ostro odsúdila Rusko za útok na Sergeja Skripaľa

Britská premiérka Theresa Mayová. FOTO: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová sa na aktuálnom summite EÚ bude snažiť, aby vedúci predstavitelia Únie jednoznačne odsúdili útok nervovým plynom na bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ktorý bol podľa Londýna riadený Moskvou.

Mayová chce, aby jej európski kolegovia vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom obvinia Moskvu z otravy bývalého ruského agenta a jeho dcéry. Útok sa odohral 4. marca v Salisbury Spojenom kráľovstve. Toto stanovisko by malo mať ostrejší tón ako to, ktoré Únia publikovala začiatkom týždňa.

„Strategický nepriateľ“

„Ukázalo sa, že Rusko je strategickým nepriateľom, nie strategickým partnerom,“ povedal britský úradník pre agentúru Reuters, a dodal, že Británia nepožaduje nové ekonomické sankcie voči Rusku.

Mayová obvinila Rusko, že stojí za prvým známym útokom s použitím nervového plynu v Európe od druhej svetovej vojny. Spojené kráľovstvo v reakcii na čin už vyhostilo 23 ruských diplomatov, o ktorých britská premiérka povedala, že sú to špióni pracujúci pod diplomatickým krytím.

Spojené kráľovstvo viní Rusko z otravy Sergeja Skripala. Moskva hrozí odvetou

Rusko 13. marca varovalo Spojené kráľovstvo, aby očakávalo odvetu, ak uvalí sankcie za otravu bývalého dvojitého agenta. Spojené štáty a ďalší spojenci sa pridali k Londýnu a požadujú vysvetlenie použitia sovietskeho nervového jedu.

Rusko opakovane odmietlo akúkoľvek účasť na útoku na Skripaľa a jeho dcéru a odpovedalo  vyhostením 23 britských diplomatov a zatvorením pobočky Britskej rady v Rusku.

Na summite sa bude Mayová snažiť presvedčiť predsedov vlád členských štátov Európskej únie, že všetky západné krajiny sú voči takýmto útokom bezbranné, a že sa jedná o ruskú stratégiu ako oslabiť západ, čo tvrdí aj NATO.

„Táto ruská hrozba nerešpektuje hranice, čo znamená, že sme všetci v nebezpečenstve,“ povedal ďalší vysoký britský predstaviteľ.

Neochota Grécka a Maďarska

Mayová bude ale musieť prekonať neochotu najbližších spojencov Ruska v Európskej únii, Grécka a Maďarska, ktoré v pondelok neumožnili ministrom zahraničných vecí členských štátov, aby vo svojom spoločnom vyhlásení za čin jednoznačne odsúdili Rusko.

Európski partneri Spojeného kráľovstva dúfajú, že grécky premiér, Alexis Tsipras bude v tomto ohľade prístupnejší ako jeho minister zahraničných vecí Nikos Kotzias. Práve ten podľa diplomatov v pondelok odmietol použiť silnejšie slová a spojiť Moskvu s pokusom o vraždu.

Ako sa píše návrhu vyhlásenia summitu EÚ, do ktorého mala možnosť nahliadnuť agentúra Reuters, európski lídri „veľmi dôrazne vezmú na vedomie stanovisko vlády Spojeného kráľovstva. podľa ktorého je Ruská federácia s najvyššou pravdepodobnosťou za to zodpovedná“.

Dostatok dôkazov proti Rusku?

Diplomat z prostredia EÚ pre Reuters uviedol, že na summite prevláda „všeobecná ochota použiť ostrejšie slová“, ktoré by boli veľmi podobné vyhláseniu ministrov zahraničných vecí Únie.

“Európska rada sa k tejto téme vráti počas diskusií lídrov. Bude to mať odraz aj v záveroch, ktoré prijmú. Očakával by som, že tie závery pôjdu nad rámec toho, čo sme v pondelok počuli od ministrov zahraničných vecí. Je dosť možné, že budú ešte kritickejšie a adresnejšie voči Rusku,” potvrdil pred summitom aj český veľvyslanec pri Európskej únii Martin Povejšil.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu vyhlásil, že „je jasné, že by sme mali zlepšiť našu pripravenosť na budúce útoky“.

Podľa iného vysokopostaveného európskeho diplomata je pre niektoré vlády prekážkou nedostatok priamych dôkazov o zapojení Ruska.

Britský diplomat, ktorého cituje Reuters však poukazuje na skutočnosť, že nervový plyn pochádza ešte zo Sovietskeho zväzu. Zodpovednosť preto pripisuje Moskve. Útok vraj zodpovedá vzorcom ruského správania vrátane takzvaných „hybridných“ útokov na západné krajiny, ktoré zahŕňajú tajné operácie a dezinformačné kampane.

Putin chce po voľbách vyviesť Rusko z izolácie. Na lásku vraj ale treba dvoch

Ruský prezident Vladimír Putin chce po svojom znovuzvolení vyriešiť spory s medzinárodnými partnermi politickými a diplomatickými prostriedkami. Rusko a hrozby hybridnej vojny sú v agende tohtotýždňového summitu Európskej rady.