Lotyšské predsedníctvo odmieta spochybňovanie sankcií

Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkēvičs s Federicou Mogheriniovou (zdroj: Európska komisia)

Lotyšské predsedníctvo Rady EÚ vyhlásilo, že vo svojej funkcii nechce byť protiruské.  Na stretnutí s predstaviteľmi Európskej komisie, ktoré odštartovalo polročný mandát krajiny na čele únie, Lotyši avizovali ochotu postupne zmierňovať ekonomické opatrenia voči Rusku.

Minister zahraničných vecí Edgars Rinkēvičs označil za najvyššiu prioritu na najbližšie obdobie riešenie krízy na východe Ukrajiny. Jeho krajina chce podnietiť taký politický proces, ktorý povedie k reálnej implementácii jeho výsledkov.

Na včerajšej tlačovej konferencii hovorila v Rige hovorila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová o istých náznakoch, že Kremeľ svoju politiku voči Ukrajine mení.

Lotyšsko pripustí úpravu sankčného režimu po splnení viacerých podmienok. Od Ruska žiada koniec podpory separatistom a spoločnú kontrolu rusko-ukrajinskej hranice. Od Kyjevu požaduje poskytnutie istej formy autonómie pre regióny Luhansk a Doneck.

Rinkēvičs v stredu pre novinárov na separátnej tlačovej besede komentoval aj polemické hlasy premiérov Česka, Slovenska a Maďarska. O tom, že sankcie mali zmysel nepochybuje.

„Povedal by som, že sankcie zrejme zabránili zhoršeniu situácie, napríklad vytvoreniu koridoru k Čiernemu moru,“ vyhlásil. Zároveň priznal, že ekonomická kríza v Rusku otvára príležitosť na dohodu a na akýkoľvek pozitívny posun mieni náležite reagovať.

Lotyšský minister navštívi v najbližších dňoch postupne Kyjev aj Moskvu. O dva dni na to ho bude v Rusku nasledovať  Federica Mogheriniová. V polovici januára sa majú v Astane stretnúť prezidenti Petro Porošenko a Vladimir Putin s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom.

Nová pomoc pre Ukrajinu

Počas včerajšej návšteva eurokomisárov v Rige predseda Jean-Claude Juncker predstavil novú finančnú injekciu zlyhávajúcej ukrajinskej ekonomike. Po stretnutí s lotyšskou premiérkou Laimdotou Straujumovou oznámil sériu strednodobých úverov vo výške 1,8 miliardy eur.

„Ako vždy, solidarita ide ruka v ruke s odhodlaním prijímať reformy, ktoré Ukrajina tak naliehavo potrebuje. Chceme pomôcť ukrajinskej vláde zaviesť jej program reforiem do praxe, a priniesť tak reálne zmeny pre krajinu a jej obyvateľov,“ uviedol Juncker.

Po prijatí rozhodnutia o poskytnutí makrofinančnej pomoci bude základnou podmienkou jej vyplatenia úspešné pokračovanie v realizácii súčasného programu MMF na Ukrajine a najmä vykonávanie hospodárskych a finančných opatrení, na ktorých sa Komisia – v mene EÚ – dohodne s ukrajinskou vládou v memorande o porozumení.

Úvery musia schváliť Rada Európskej únie a Európsky parlament. Len počas roka 2014 Komisia v rámci existujúcich programov vyplatila Ukrajine pomoc vo výške 1,36 miliardy EUR.

EurActiv.sk/TASR