Luxemburský premiér: Krajiny EÚ by mali na deň uzavrieť schengenské hranice

Slovensko-rakúsky hranièný priechod Bratislava - Berg (TASR)

Členské krajiny Európskej únie by mali na jeden deň symbolicky uzavrieť schengenské hranice, aby demonštrovali, aké prednosti má členstvo v Únii a aby sa ľudia naučili vážiť si možnosť bezvízového cestovania v rámci zóny. Uzavretie hraníc na jeden deň by ľuďom ukázalo, čo znamenajú kontroly a s nimi spojené predĺženie čakania na vstup do iných štátov. Bol by to deň, ktorý by prakticky ukázal, čo by znamenalo vyčleniť sa z Európy.

Na konferencii v Paríži to v pondelok 10. októbra podľa internetového serveru Euractiv a tlačovej agentúry MTI vyhlásil predseda luxemburskej vlády Xavier Bettel.

Podľa jeho vlastných slov je strašné, čo navrhuje, avšak bolo by to dobré na to, aby občania pochopili, s akými výhodami sa spája členstvo v EÚ.

Bettel sa dotkol aj nedávneho referenda v Maďarsku o kvótach a vyjadril obavy z konečného výsledku plebiscitu. Európske hodnoty solidarity nemožno vymazať, povedal. Na všetko sa hľadí z národnej dimenzie, spoločná práca a zomknutie nejestvujú, o Bruseli hovoria ako by išlo o UFO, vyplynulo zo slov luxemburského premiéra.

Európa nemôže byť podľa Bettela menu a la carte, z ktorého si človek vyberie iba pre neho užitočné časti a ostatné ponechá bez povšimnutia.