MAAE: Rozhovory s Iránom nás sklamali

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá funguje v rámci OSN, dnes (22.2.) informovala, že dvojdňové rokovania v Iráne nesplnili očakávania inšpektorov a nedosiahol sa dostatočný pokrok v otázkach týkajúcich sa sporného iránskeho jadrového programu.

Oznámenie prišlo ešte niekoľko hodín pred očakávaným návratom skupiny vysokopostavených inšpektorov MAAE z Teheránu. Tí absolvovali svoje druhé, neúspešné kolo rokovaní s iránskymi jadrovými predstaviteľmi za necelý mesiac. MAAE dostala tajné informácie, že v iránskom vojenskom komplexe Parčin bola simulovaná implózia jadrovej bojovej hlavice.

„Je pre nás sklamaním, že Irán počas prvého aj druhého stretnutia neuznal našu žiadosť navštíviť vojenské zariadenie Parčin,“ uviedol generálny riaditeľ MAAE Jukija Amano. Tím MAAE požiadal o povolenie navštíviť armádny komplex pri Teheráne a stretnúť sa s vedcami pracujúcimi na jadrovom programe. Agentúra dostala tajné informácie, že v iránskom vojenskom komplexe Parčin bola simulovaná implózia jadrovej bojovej hlavice.

„Navodili sme konštruktívnu atmosféru, ale dohoda nebola dosiahnutá,“ dodal.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničia už v utorok uviedol, že cieľom návštevy predstaviteľov dozornej agentúry OSN je dohodnúť rámec ďalšej spolupráce Iránu s MAAE, ktorá je podľa neho na „najlepšej úrovni“ avšak neumožní im vstup do jadrových zariadení.

Najnovší neúspech rozhovorov zrejme ešte zvýši silnejúce napätie medzi islamskou republikou a západnými veľmocami, ktoré v posledných mesiacoch vystupňovali sankcie voči tomuto veľkému producentovi ropy. Krajiny EÚ sa už pripravujú na zavedenie ropného embarga, ktoré má začať platiť od 1. júla. (viď. EurActiv, 21.2.2012)

Irán odmieta obvinenia, že jeho jadrový program je utajovanou snahou vyvinúť nukleárne zbrane, a tvrdí, že sa iba snaží vyrobiť elektrickú energiu.

Iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí informoval, že podrobnosti o ďalšom kole rozhovorov Iránu so svetovými veľmocami (tzv. skupina P5+1) oznámia cez víkend, po koordinácii s kanceláriou šéfky zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashton. Podpredsedníčka Európskej komisie má na starosti kontakty s Iránom v mene skupiny krajín P5+1, ktorú tvorí päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – USA, Británia, Francúzsko, Čína, Rusko – spolu s Nemeckom.

Sálehí zároveň vyzval Európsku úniu, aby k jeho krajine zaujala „rozumnejší a nezávislejší“ postoj. „EÚ s populáciou takmer 500 miliónov ľudí by mala vedieť, že Irán by mohol byť vhodnou alternatívou pre jej energetické potreby v budúcnosti,“ vyhlásil Sálehí a dodal, že iránska strana dáva prednosť tomu, aby sa znova konali v Istanbule. Turecko sa dlhodobo angažuje ako nezávislý mediátor rozhovorov.

(EurActiv/TASR)