Macedónci, Čiernohorci a Srbi balia kufre

Bezvízový styk platí pre všetkých držiteľov biometrických pasov. Mnohí z obyveľov troch bývalých juhoslovanských republík budú môcť na Vianoce vycestovať do krajín Únie. V Schengene sa však budú môcť zdržiavať maximálne 90 dní počas jedného polroka.

Osoby, ktoré biometrické pasy nemajú, alebo sú občanmi Kosova s pasom vydaným v Belehrade budú stále potrebovať víza. To isté platí aj pre ľudí ktorí sa chcú v Únii zamestnať  (hoci aj krátkodobo) alebo tých, ktorí chcú zostať viac ako 90 dní.

Komisia navrhla liberalizovať vízový režim pre prvé tri krajiny v júli 2009. Európsky parlament zaujal pozitívne stanovisko v novembri 2009 a včera povedala definitívne "áno" Rada ministrov zahraničných vecí. 

„Dnešné rozhodnutie odráža európsku perspektívu západného Balkánu a je výsledkom tvrdej práce, ktorú dané krajiny urobili, aby splnili podmienky pre liberalizáciu vízového režimu“, komentoval komisár pre rozšírenie Olli Rehn.  

Čiastočne znamená zrušenie víz Srbom aj ľahšie podmienky pre niektorých občanov Bosny a Hercegoviny, ktorí majú srbské a chorvátske pasy. Mnohí pozorovatelia sa obávajú, že to zvýši napätie v etnicky rozdelenej krajine kedže Bosnianski moslimovia zostanú jediným etnikom, ktorí nebudú mať šancu vízový režim obísť. 

Bosna a Hercegovina ani Albánsko ešte nemajú dátum, kedy im Únia zruší víza. Podľa Komisie ešte nesplnili všetky podmienky. Nové hodnotenie ich plnenia prebehne v decembri 2009 a februári 2010. Kosovo, ktoré stále neuznali členské štáty, nie je zatiaľ ani súčasťou iniciatívy Komisie pre zrušenie víz.