Macedónsko: Ďalšie Kosovo?

Minister obrany Macedónska Lazar Elenovski

Krátka správa

Etnickí Albánci tvoria 23 % macedónskeho obyvateľstva. Ich podiel stúpol hlavne na konci 90-tych rokov, keď cez severnú hranicu so Srbskom a jeho provinciou Kosovo prúdili do krajiny zástupy utečencov.

Situácia v Macedónsku je v súčasnosti po viacerých vlnách nepokojov relatívne stabilizovaná. Najväčším etnickým zrážkam musela krajina čeliť v roku 2001. Macedónskym orgánom museli vtedy prísť na pomoc aj zložky NATO. Po potlačení nepokojov umožnili macedónske úrady etnickým Albáncom získať lepší prístup k moci. Albánska strana na oplátku oficiálne upustila od požiadaviek na vlastné územie a uznala právomoci macedónskych inštitúcií.

Formovanie macedónskej vlády v roku 2006 vyvolalo v krajine ďalšiu vlnu odporu, keď súčasný premiér Nikola Gruevski do vládnej koalície nepozval stranu s najväčšou podporou etnických Albáncov – Demokratickú úniu pre integráciu, ale namiesto toho sa rozhodol pre umiernenejšiu Demokratickú stranu Albáncov. Negatívna reakcia zo strany albánskych voličov na seba nedala dlho čakať. Albánska Demokratická únia pre integráciu sa v súčasnosti nezúčastňuje na zasadaniach macedónskeho parlamentu a jeho prácu bojkotuje.

Najnovším incidentom je vznesenie požiadavky Hnutia etnických Albáncov pod názvom Ilyrida na rozdelenie Macedónska na dva rovnocenné federálne štáty – macedónsky a albánsky. Odvolávajú sa pritom na referendum z roku 1992, v ktorom 99 % etnických Albáncov v Macedónsku hlasovalo za vytvorenie autonómnej Albánskej republiky.

Tomuto vyhláseniu však vládni macedónski predstavitelia neprikladajú veľkú váhu a aj samotný predseda Ilyridy Nevzat Halili sa od neho dištancoval.

Macedónsky minister obrany Lazar Elenovski sa v tejto súvislosti vyjadril: „Neexistujú žiadne známky vypuknutia potreby na zvýšenú bojovú pripravenosť. Macedónsko má svoje územie plne pod kontrolou a tak to zostane.“ Situácia pri hraniciach s Kosovom je podľa jeho slov neustále monitorovaná a scenár oddelenia časti územia je „čírou špekuláciou“.

Elenovski zároveň vyzval macedónskych občanov, aby nebrali vážne všetky vyhlásenia, pričom narážal práve na to z dielne Ilyridy.

Macedónsko podporuje Ahtisaariho plán na uznanie nezávislosti srbskej provincie Kosovo pod medzinárodným dohľadom. Neobáva sa pritom priameho dopadu na situáciu v Macedónsku. Elenovski uviedol: „Žiadne vnútorné napätia v Kosove nebudú mať dopad na bezpečnostnú situáciu v oblasti.“

Macedónsko získalo v decembri 2005 štatút kandidátskej krajiny EÚ. Dátum začatia prístupových rokovaní však zatiaľ nebol určený.