Macedónsko do NATO nepozvali

Zdroj: NATO

Pozadie

Počas druhého dňa summitu Severoatlantickej aliancie lídri členských štátov rozhodovali o prizvaní nových členov, rokovali o americkom protiraketovom štíte a posilnení misie ISAF v Afganistane.

Otázky

Chorvátsko a Albánsko sa pozvánky podľa očakávaní dočkali. Macedónska delegácia však opustila summit predčasne na protest proti tomu, že Gréci zablokovali ich prijatie. Podľa Grékov Macedónci nerešpektujú dobré susedské vzťahy a preto si nezaslúžia stať sa členom Aliancie. Macedónci to vidia inak. „Nie sme potrestaní za to, že sme nesplnili kritériá, ale za to kto sme. Sme potrestaní za našu macedónsku identitu“, povedal agentúre AP macedónsky  vyjednávač v spore o názov krajiny, Nikola Dimitrov.

Bulharský hovorca ministerstva zahraničných vecí varoval, že blokovanie Macedónska v NATO by mohlo zabrzdiť aj proces európskej integrácie krajiny. Rovnaké obavy vyslovil aj slovinský premiér Janez Janša, ktorý povedal, že ak Macedónsko nedostane pozvánku, bude to tiež zlým signálom pokiaľ ide o ďalšie rozširovanie Únie.

Albánsky predseda vlády Sali Berisha citovaný agentúrou Reuters vyslovil obavu z radikalizácie niektorých skupín v Macedónsku a ohrozenia stability na Balkáne. Tirane by mohlo pozvanie do NATO výrazne pomôcť pokiaľ ide o ašpirácie na členstvo v EÚ.

„Neexistuje formálne spojenie medzi EÚ a NATO pokiaľ ide o členstvo, no samozrejme mnohé z kritérií pre členstvo v NATO sa prekrývajú s podmienkami pre členstvo v EÚ“, povedal v Európskom parlamente komisár pre rozšírenie Olli Rehn.

Macedónsko verí, že tento rok otvorí prístupové rokovania s Úniou. Ostatné hodnotenie Európskej komisie o pokroku krajiny však uvádza, že „časté napätia a problémy pri nadväzovaní konštruktívneho dialógu medzi hlavnými politickými aktérmi znemožňujú fungovanie politických inštitúcií  a viedli k spomaleniu reforiem.“

Členovia NATO podporili v komuniké výstavbu amerického radarového systému v Európe. Podľa neho bude protiraketový štít dôležitým príspevkom pre bezpečnosť spojeneckých síl, územia aj obyvateľstva. Vyzýva NATO, aby vytvorilo paralelný systém, ktorý ochráni krajiny, ktoré americký štít nepokrýva. USA sa podarilo dospieť ku konečnej dohode s Českou repulikou. Podpora, ktorú USA získali na summite pre projekt je vnímaná ako jeden z úspechov prezidneta Georga Busha.

Ďalším je prisľúbené zvýšenie počtu vojsk v Afganistane zo strany európskych spojencov. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy prisľúbil vyslanie jedného batalionu o sile približne 800 vojakov, ktorí budú pôsobiť na východe krajiny. Uvoľnia tak americké vojská pre boj s Talibanom na juhu. Dodatočné deklarované príspevky uspokojili i Kanaďanov, ktorí hrozili, že ak ostaní spojenci nebudú ochotní posilniť misiu ISAF stiahne svojich vojakov z operácie.

Naopak, za najväčší neúspech americkej diplomacie na summite sa pokladá neprijatie Gruzínska a Ukrajiny do Akčného plánu členstva. Hoci Aliancia rozhoduje konsenzom a výsledky hlasovania sa nezverejňujú, poradca amerického prezidenta Stephen Hadley pre denník IHT povedal, že polovica členov NATO podporovala začatie rokovaní o členstve s oboma krajinami už teraz. Aliancia odkázala Kyjevu a Tbilisi, že ministri zahraničia členských krajín znovu zvážia túto otázku v decembri 2008. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer na novinárom povedal „Dnes sme sa dohodli, že tieto krajiny budú členom NATO. To je predsa niečo“.

Pozície

Slovenská atlantická komisia (SAC) privítala rozhodnutie Aliancie prijať Chorvátsko a Albánsko za členov. Ľutuje však, že členstvo v NATO nebolo v Bukurešti ponúknuté i Macedónskej republike, pretože je presvedčená, že členstvo krajín západného Balkánu v euroatlantických štruktúrach prispeje k ďalšej stabilizácii regiónu. „Tento krok nesie v sebe viaceré riziká vrátane spomalenia integračných ambícií Macedónska do euroatlantických štruktúr. Pozvánka do NATO by nepochybne priniesla rozvojové impulzy a nové povzbudenie k ďalšiemu napredovaniu krajiny“, píše sa vo vyhlásení.

Bulharský europoslanec Evgeni Kirilov (PES) povedal pre EurActiv, že odmietnutie Macedónska bolo „logické“. „Zdá sa, že macedónske autority sa stále musia učiť ako mať naozaj dobré susedské vzťahy, nie len s Gréckom, ale tiež s Bulharskom. Podľa Kirilova problémom nie je len spor o názov, ale tiež „manipulácia Skopije so starovekou históriou Grécka a stredovekou i novšou históriou Bulharska“.

Sabine Fraser z International Crisis Group hovorí, že rozhodnutie NATO predstavuje „prekážku bezpečnosti“.“Macedónsko bolo stabilizačnou silou pre región, bolo pozitívnym partnerom pokiaľ ide o Kosovo, preto ak by sa Maceónsko stalo členom NATO, stabilizovalo by to región ešte viac“.