Maďarsko sa obráti na Súdny dvor EÚ. Dôvodom sú azylanti

zdroj: TASR /AP

Maďarsko sa v prípade povinných kvót pre žiadateľov o azyl, podobne ako Slovensko, obráti na Súdny dvor Európskej únie. Podľa komerčnej spravodajskej rozhlasovej stanice InfoRádió to povedal minister riadiaci Kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán.

„Systém kvót EÚ je vlastne povinné presídľovanie, ktoré z pohľadu Maďarska znamená ročne vyše 13.000 ľudí,“ povedal Rogán a dodal, že v priebehu piatich rokov by to znamenalo prijať toľko ľudí, koľko má Segedín – štvrté najväčšie mesto Maďarska.

Koncom septembra ministri vnútra členských krajín EÚ schválili mechanizmus na prerozdelenie 120-tisíc utečencov zo Sýrie, Eritrey a Iraku, ktorí sa nachádzajú v záchytných táboroch v Grécku, Taliansku.

Keďže ide o veľmi citlivú otázku, pôvodne sa očakávalo, že krajiny nebudú o mechanizme hlasovať ale pokúsia sa dosiahnuť konsenzus. Ministri však napokon opozičné krajiny prehlasovali. Proti bolo Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko, ktoré takýto systém prerozdeľovania odmietajú.

„Radšej vstúpim do infringementu než aby som rešpektoval tento diktát, ktorý bol určený väčšinou…Pokiaľ budem predsedom vlády Slovenskej republiky, povinné kvóty na slovenskom území nebudú naplnené,“ vyhlásil po stretnutí slovenský premiér Robert Fico. „Podávame žalobu. Nebudeme implementovať rozhodnutie EÚ,“ dodal.

Maďarská vláda sa podľa spravodajskej rozhlasovej stanice InfoRádió teraz rozhodla postupovať podobne, pretože prerozdeľovanie migrantov na základe kvót považuje za „nezmyselné, neprijateľné a protiprávne“.

EurActiv/TASR