Maďarsko sa pridáva k Slovensku. Pre kvóty žaluje Radu EÚ

Zdroj: TASR/AP

Maďarsko včera podalo na Súdny dvor Európskej únie žalobu na Radu Európskej únie pre rozhodnutie o povinných kvótach, vyhlásil dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

„Dnešným dňom po stredajšom slovenskom rozhodnutí predloží žalobu európskemu súdu aj Maďarsko,“ povedal Orbán v úvodnom prejave na XIV. plenárnom zasadnutí Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT).

Pridá sa tak k Slovensku, ktorého žalobu včera oficiálne v Luxembursku zaregistrovali pod číslom súpisu C-643/15. Potvrdil to Balázs Lehóczki v mene Tlačovej a informačnej služby Súdneho dvora Európskej únie.

Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov (Skupina S&D) v Európskom parlamente, kam sa zaraďuje aj slovenská vládna strana Smer-SD, otvorene kritizuje rozhodnutie slovenskej vlády podať v súvislosti s dohodou Európskej únie o prerozdelení utečencov žalobu na súd.

Predseda a podpredsedníčka skupiny, Gianni Pittella (Taliansko) a Tanja Fajonová, požiadali listom Stranu európskych socialistov (PES), aby sa touto záležitosťou zaoberala na najbližšom stretnutí svojich šéfov štátov a vlád. Až potom, na základe tejto diskusie sa rozhodnú, čo urobia.

Vo vyhlásení vyjadrujú hlboké sklamanie „z rozhodnutia slovenského premiéra“ dať záležitosť na súd. Odsudzujú jeho nedávne vyhlásenia týkajúce sa utečeneckej krízy, „v ktorých dal znamienko rovnosti medzi utečencov a teroristov“. „Tieto vyjadrenia iba podporujú najhoršie obavy ľudí a nijako nepomáhajú riešiť situáciu,“ uviedli Pittella a Fajonová.

Otváranie brány prisťahovalcom

Maďarský parlament schválil návrh zákona zaväzujúci vládu, aby sa obrátila na Súdny dvor Európskej únie a iniciovala zrušenie právnej normy únie o povinnom prerozdeľovaní utečencov na základe kvót ešte 17. novembra.

Orbán konštatoval, že elita Európy nebezpečne otvorila brány pred prisťahovalcami, ba dokonca organizovala ich prepravu. Podľa jeho slov vznikla bizarná koalícia prevádzačov a ochrancov ľudských práv, ktorú podporujú zvonka aj európski politici. 

„Migranti prichádzajú na kontinent v organizovanej forme, ale nekontrolovane, aby ich potom eurobyrokrati na základe kvót rozdelili medzi členské krajiny únie. To je vážna hrozba každému európskemu národu,“ podotkol.

Maďarský premiér zdôraznil, že členské krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) – Maďarsko, Česko, Slovensko a Poľsko – dokázali, že ak sa chce, masa migrantov sa zastaviť dá.

„Krajiny strednej Európy dospeli k spoločnej ochrane hraníc, Maďari pomáhajú strážiť hranice v Slovinsku a čoskoro pôjdu aj do Macedónska,“ povedal Orbán, podľa ktorého však týmto štáty V4 nespôsobujú radosť každému a dokonca sú terčami útokov a vydierania zo strany krajín, ktoré zmýšľajú inak.

Ako príklad uviedol disciplinárne konania, ktoré EÚ začala v týchto dňoch voči Maďarsku vo veci netransparentného financovania dostavby jadrovej elektrárne Paks 2. Podľa predsedu maďarskej vlády je to „pomsta“ za to, že sa jeho krajina vzoprela bruselskej prisťahovaleckej politike.

EurActiv/TASR