Maďarsko úplne znemožní pohyb žiadateľov o azyl

Maďarsko, Viktor Orbán, utečenci

Lídri Fideszu Orbán a Kósa po neúspešnom referende o utečeneckých kvótach, (zdroj: TASR/AP)

Počas tlačovej konferencie v Londýne sa hovorcovi maďarského premiéra Zoltánovi Kovácsovi podarilo zaujať médiá dvomi rozličnými témami. Okrem prísnejších pravidiel pre azylantov si najmä ruskí novinári zgustli na chvále novej „pragmatickej“ politiky Donalda Trumpa voči Kremľu.

Orbánov hovorca tvrdí, že od roku 2015 sa názory Európskej únie na migráciu čoraz viac približujú tým maďarským. Potvrdiť to mal aj piatkový neformálny summit EÚ na Malte venovaný migrácii.

Vláda v Budapešti teraz pre žiadateľov o azyl chystá prísnejší režim. Ktokoľvek v Maďarsku nelegálne prekročí hranice bude umiestnený do ubytovacích zariadení a tu bude pod dohľadom počas celého azylového procesu.

Koniec vychádzok

„Žiadni migranti, ani len tí, ktorí už požiadali o azyl, sa nebudú môcť pohybovať voľne, kým nebude k dispozícii rozhodnutie, či sú opravení na politický azyl, štatút utečenca alebo čokoľvek iné,“ uviedol v pondelok hovorca.

Vláda to odmieta nazývať detenčné centrá. Navrhované zariadenia budú vraj spĺňať všetky európske pravidlá, no odchod z nich bude možný iba po zvládnutí prijímacej procedúry, alebo ak sa migrant dobrovoľne rozhodne pre návrat do vlasti.

Počas trvania azylového procesu nebudú môcť migranti zariadenia ani na chvíľu opustiť.

Webový postál Politico.eu tipuje, že Orbánova vláda si svoj zámer nerozmyslí ani po očakávanej kritike z Bruselu. V prípade plotu na hraniciach so Srbskom sa jej totiž osvedčilo výhrady jednoducho ignorovať.

Za zmenou politiky voči všetkým migrantom stojí podľa Kovácsa „systematické“ zneužívanie Schengenského priestoru bez hraníc.

Začiatok podivnej rovnosti

Doteraz sa mohli utečenci v Maďarsku ocitnúť v dvoch druhoch táborov. Z jedného mohli počas dňa vychádzať, druhým je detenčné centrum, ktoré by sa podľa humanitárnych pracovníkov malo využívať iba vo výnimočných prípadoch.

Úplne obmedziť pohyb migrantov je nateraz dovolené po dobu šiestich mesiacov. Úrady však musia každé dva mesiace preverovať, či je takýto postup u jednotlivých osôb oprávnený.

Maďarským predstaviteľom nahrávajú aj stanoviská domácich odborníkov. Verejnoprávna M1 si dnes do štúdia pozvala experta Lászlóa Földiho, ktorý si myslí, že migračnú vlnu do Európy riadi Islamský štát.

„Túto inváziu nie je možné ukončiť rokovaniami, musia nastúpiť tajné služby a sily NATO. Hranice Európy treba zatvoriť – nie však pri brehoch Európy, ale na druhej strane, na brehoch severnej Afriky a Turecka,“ nabádal Földi.