Madurovo ústavodarné zhromaždenie sa podľa Únie správa nedemokraticky

venezuela

Protivládna vzbura vo Valencii. FOTO: TASR/AP/Juan Carlos Hernandez

Európska únia v pondelok 7. augusta odsúdila odvolanie venezuelskej generálnej prokurátorky Luisy Ortegovej Díazovej z funkcie.

Ide o oslabenie demokracie vo Venezuele, odkázala Európska služba pre vonkajšiu činnosť – úrad, ktorému predsedá šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Odvolali kritičku prezidenta

Takzvané ústavodarné zhromaždenie, ktoré vzišlo z kontroverzných volieb 30. júla a ktoré podľa EÚ dostalo “neobmedzené právomoci vládnuť”, v sobotu rozhodlo o odvolaní z funkcie Luisy Ortegovej Díazovej.

Tá je známa ako otvorená a dlhodobá kritička súčasného prezidenta Nicolása Madura. Generálna prokurátorka odmietla uznať uznesenie nového ústavodarného zhromaždenia a svojej funkcie sa nechce vzdať.

Venezuela je po víkendových voľbách bližšie k civilnému konfliktu

Kým Európska únia, či Spojené štáty nátlak na Caracas stupňujú, Rusko výsledky privítalo.

“Odvolanie Luisy Ortegovej Díazovej ešte viac oslabilo vyhliadky na pokojný návrat k demokratickému poriadku. Tento krok ešte viac zvýšil polarizáciu už aj tak rozdelenej spoločnosti,” uvádza sa v stanovisku Mogheriniovej úradu.

EÚ pri tejto príležitosti EÚ opätovne vyzvala prezidenta Madura, aby oslobodil všetkých politických väzňov a zabezpečil rešpektovanie ľudských práv a zásad právneho štátu v krajine.

Trest pre vzbúrencov

Tlačová agentúra AP v tejto súvislosti upozornila, že venezuelský prezident sľúbil “maximálny trest” účastníkom protivládnej vzbury, ktorí v nedeľu zaútočili na vojenskú základňu Paramacay vo Valencii, treťom najväčšom meste Venezuely.

Vládni vojaci zabili dvoch z 20 útočníkov, jeden bol zranený, sedem bolo zajatých a desiatim sa podarilo utiecť.

Kríza vo Venezuele: Následky obrovskej chudoby

Venezuelčania proti Madurovmu režimu protestujú viac ako 70 dní. O život už prišlo 72 ľudí.

Útočníci sa podľa Madurovho vyhlásenia pre štátnu televíziu snažili podnietiť vojenské povstanie.

“Vieme, kam smerujú, rozmiestnili sme všetky naše vojenské a policajné sily,” vyhlásil Maduro po útoku a zdôraznil, že bude požadovať “maximálny trest” pre tých, ktorí sa zúčastnili na tomto “teroristickom útoku”.